'm: Donkere wolken drijven boven het vlakke Friese landschap. Zwanen vliegen laag achter de dijk om uit de wind te blijven, toeristen blijven in de bus wachten op de boot naar Ameland. Broccoliteler Leo Roorda is in zijn element. Dit is broccoliweer. Onbemandetrekker ODE OORSPRONG - - AllerHande 12-2004 129 BROCCOLIweer Iooi donker weer hebben we nodig. Niet warm en af en toe een bui. Dan groeit de broccoli op z'n best. Je krijgt dan een mooi stevig scherm,' zegt teler Leo Roorda. Scherm? De roosjes van de broccoli samen heten het scherm. Hij snijdt een oogstrijp exemplaar af. 'Voel maar hoe stevig.' Leo Roorda is een van de tien broc- colitelers op de Friese klei- grond boven Dokkum tegen de Waddenzee aan. Geholpen door schooljongens uit de buurt is hij vanochtend vroeg begonnen met oogsten. In een rustig tempo. Broccoli moet als het buiten warm is snel de koelcel van het pakhuis in, maar het is een frisse zomerdag en dus is er geen haast. De oogst gaat rond de klok van twaalf uur in een keer naar Albert Heijn-le- verancier Holland Crop om ge- koeld, gewogen en verpakt te worden. 'Als het warm is be- ginnen we vroeger,' zegt Leo. De kop van Friesland is van oorsprong een gebied van pootaardappels, bieten en gra- nen. De teelt van broccoli begon in 1985. Broccoli was toen nog een delicatesse maar kan zich nu langzaam aan meten met bloemkool die tot dezelfde familie behoort, de fa- milie van de kruisbloemen. Het is een grote familie die ont- staan is uit de wilde kool. Uit die kool zijn in de loop der eeuwen ongeveer vierhonderd soorten kool ontstaan. De roos jes van de broccoli zijn heel kleine bloemetjes in de knop. Als de broccoli te lang op het land blijft, groeien de knopjes uit tot gele bloemetjes. Ook op een warme dag kunnen de bloemknopjes doorschieten. De trekker die voor de oogst wordt gebruikt, heeft aan beide zijden armen uitgeslagen met bovenop een lopende band die de versgesneden broccoli in kisten transporteert. Er zit nie- mand achter het stuur van de trekker. Dat hoeft ook niet. De broer van Leo heeft twee senso- ren op de neus van de machine gemonteerd die de bewegingen nauwkeurig in de gaten houden. Trekt het gevaarte naar links, ►- De gesneden broccoli wordt via een transport band in de oplegger met kisten getransporteerd. Op warme dagen kunnen de bloemknopjes door schieten. Alleen groene broccoli's worden gepluk c

Allerhande | 2004 | | pagina 129