Handig om te weten Bechamelsaus is ook ideaal om of lasagneschotel te gratineren een groente- Meer smaak Makkelijke methode Zonder klontjes Warmhouden of bewaren Verfijnder van smaak Gratineren Bechamelsaus krijgt meer smaak door de melk eerst te laten trekken met specerijen of kruiden. Verwarm de melk in een sauspan of de magnetron. Voeg de gewenste kruiden toe (bijvoorbeeld laurierblaadjes, nootmuskaat, knoflook, sjalot, peterselie, reepje citroen- of sinaasappelschil, foelie) en laat minstens 15 minuten afgedekt staan. Schenk de melk dan door een zeef en gebruik hem warm of koud voor het maken van de saus. Een andere methode om bechamelsaus meer smaak te geven: vervang de helft van de melk door het kooknat van de groenten waarbij de saus ge- serveerd wordt, of kook de groenten eerst in melk gaar en gebruik deze voor de saus AllerHande 11-2004 89 Vroeger werd altijd gezegd dat be chamelsaus het best bindt als de roux warm is en het vocht koud, of andersom. Maar echt nodig is dat niet. De enige remedie tegen klont jes is flink en voortdurend roeren, terwijl het vocht geleidelijk wordt toegevoegd. Begin met een houten pollepel, maar gebruik een garde als dat nodig blijkt. Zijn er toch nog klontjes, wrijf de saus dan door een zeef of zet kort de staafmixer in de sauspan. Bechamelsaus is prima voor te berei- den, maar dek als de saus klaar is de bovenkant van de saus direct af met een rond stuk bakpapier of een stuk piasticfolie, anders komt er een vel op. Houd de afgedekte saus au bain- marie warm, door de pan of sauskom in een pan met een laagje net niet kokend water te zetten. Of laat de saus afgedekt afkoelen en zet de pan tot gebruik in de koelkast. Voeg bij het opwarmen eventueei wat extra vocht toe om de saus te verdunnen. Vervang voor een minder zware saus de melk door bouillon. Dit heet een veloutesaus. Gebruik visbouillon voor een saus die bij vis wordt geserveerd en kippenbouillon voor gevogelte. Bechamel- of veloutesaus wordt romiger door er op het laatst, als de pan van het vuur is, 1 eierdooier en 2-3 eetlepels slag- room doorheen te roeren. Maak een bechamelsaus volgens het ba- sisrecept en roer er 150 gram pittige ge- raspte kaas door, zoals cheddar of oude kaas. Verdun de saus eventueei iets en breng op smaak met nootmuskaat. Schenk de kaassaus over een schaal gekookte groenten zoals (mini)bloemkool of prei. De makkelijkste methode om bechamelsaus te maken: doe de koude melk, boter en bloem van het basisrecept tegelijk in een sauspan en zet deze op matig vuur. Roer continu en flink met een garde, tot de saus na 3-4 min. begint te binden en glad wordt. Zet de pan dan op zeer laag vuur en laat de saus nog 10 minuten sudderen om de bloemsmaak kwijt te raken. Regelmatig doorroeren. Breng op smaak met wat zout en peper. Strooi eventueei nog 50 gram kaas over de groente en schuif de schaal 5 minuten onder een hete ovengrill of 15-20 minuten in de oven (175 °C), tot de bovenkant be gint te kleuren. Ook lekker in een lasag neschotel.

Allerhande | 2004 | | pagina 89