m Cezond en niet vet Vastkokend, kruimig en zeer kruimig Beste bewaarplaats Op de pof Voedsel voor de armen *5 P In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, zijn aardappels gezond en niet slecht voor de lijn; ze bevatten geen grammetje vet. Het zijn de begeleidende vette sauzen, jus en manieren van bereiden (zoals frituren en bakken) die de pieper zijn dikmakende reputatie bezorgen. Een ge- kookte aardappel van 100 gram levert ongeveer 75 kilocalorieen. Verder zijn ze een goede bron van vitamine C en B en bevatten ze ijzer. De meeste aardappels zijn lang houdbaar, mits ze op een donkere, koele en droge plek worden bewaard. Het beste is om ze na aan- schaf uit de plastic verpakking te halen. Be- waar aardappels nooit in de koelkast: door de kou wordt het zetmeel omgezet in suiker en wordt de smaak van aardappels aangetast. Voor het gemak heeft Albert Heijn zijn aardappels ingedeeld in drie categorieen: vastkokende, kruimige en zeer kruimige aardappels. Vastkokende aardappels kunt u koken en in salades ver- werken, maar ze lenen zich ook goed voor het bakken. Kruimige aardappels zijn breed inzetbaar en zijn gekookt, gebakken, gepoft, gefrituurd en gepureerd lekker. Zeer kruimige aardappels vallen tijdens het koken uit elkaar en zijn daarom met name geschikt voor puree en stamp- potten. Voor fijnproevers zijn er de Exquisa en Pommes Primeur, beide met een delicate smaak. Aardappels kun je koken, bakken of frituren, maar je kunt ze ook poffen in de oven of magnetron. Bij Albert Heijn vindt u speciale pofaardappels in het assortiment (AH, 2 stuks op schaal). Even in de magnetron verwarmen, bijgeleverde yoghurt-knof- looksaus eroverheen en klaar. Lekker als bijgerecht bij gegrild vlees.,. Het is nauwelijks voor te stellen, maar de aardappel is in Europa eigenlijk betrekkelijk nieuw. Pas in de zestiende eeuw kwamen we in contact met dit knolgewas, toen de Spanjaarden de aardappelplant van uit Peru mee naar huis namen. In Peru aten de Inca's waarschijnlijk al vanaf 200 v. Chr. aardappels. Aan- vankelijk was men in Europa he- lemaal niet enthousiast over het knolgewas en werd het als voedsel voor de armen be- schouwd. Pas toen men de onbe perkte mogelijkheden van aardappels ontdekte, wer- den ze in alle lagen van de bevolking populair. AllerHande 11-2004 43

Allerhande | 2004 | | pagina 43