VARI ATI Eti p Vervang de courgette door 500 gram in stukjes gesneden pompoen en serveer er in plaats van couscous aardappel- puree bij, waardoor vlak voor serveren een eetlepel olijfolie extra vierge is geroerd. HANDIG OM TE WETEN Gewelde couscous Vloeibare vetten Braadpan Stoven Couscous is geen graansoort, zoals weleens gedacht wordt. De kleine korreitjes zijn wel gemaakt van tarwe. Traditioneel wordt couscous gestoomd, maar de moderne bereidingswijze is supersnel en simpel: kokend water toevoegen, paar minuten laten staan, omroeren en klaar. Een klontje boter erdoor maakt de couscous smeui'ger. Voor een goede gezondheid is het belangrijk om op vet te ietten. Gebruik er niet te veel van en kies voor varianten met weinig verzadigde vetten (vetten die de kans op hart- en vaatziekten vergroten). De regel is: hoe zachter het vet bij kamertempera- tuur, hoe minder verzadigd vet. Een goede keus zijn vloeibare bak- en braadproduc- ten, die rijk zijn aan onverzadigde vetzuren maar 00k vitamines (A, D en E) bevatten. Ook spetteren ze nauwelijks en zijn ze goed bestand tegen hoge baktemperaturen. Een goede braadpan is gemaakt van gietijzer en heeft een dikke bodem en deksel. Zwaar om te tillen dus, maar de warmte wordt goed vastgehouden en door het dek sel verdampt het stoofvocht niet. Voeg na het aanbraden vocht en kruiden toe aan het viees, breng aan de kook en zet de pan dan op laag vuur, liefst op een vlamver- deler. De meeste braadpannen kunnen ook in een matig warme oven (175 °C) worden gezet. Stoven is een goede bereidingswijze voor viees dat iange tijd nodig heeft om zacht en mals te worden. Het viees wordt eerst aangebraden en suddert dan langzaam in vloeistof (bouillon, wijn of bier) gaar. Van koude vloeistof 'schrikt' het viees en kan het taai worden. Verwarm wijn of bouillon daarom eerst of schuif het viees naar een kant van de pan en schenk de vloeistof langzaam langs de rand in de pan, zodat die al wat opwarmt. AllerHande 11-2004 39

Allerhande | 2004 | | pagina 39