VARIATIEtip HANDIC OM TEWETEN Appels raspen Kurkumapoeder Slacentrifuge Ui snipperen Ook andere rijst smaakt hier lekker bij. Ceurige basmatirijst bijvoorbeeld, of kleurige notenrijst (Lassie). Rijst koken in de magnetron levert niet veel tijdwinst op, maar wel een mooie droge korrel. De zakjes voorgekookte rijst van Uncle Ben's (o.a. basmatirijst en gele pilavrijst) zijn supersnel in de magnetron te bereiden. Raspen zijn er in soorten en maten, om fijne of grove sliertjes, plakjes of poeder mee te maken. Een staande rasp is erg handig, omdat hij stevig houvast biedt en het geraspte ingredient binnenin opvangt. Dat scheelt geknoei. Appel verkleurt erg snel, gebruik de geraspte appel direct of sprenkel er citroensap over. De Indiase specerij kurkuma wordt in Nederland ook vaak bij zijn Maieisische naam genoemd, koenjit. Onze benaming geeiwortel is minder gebruikelijk, maar geeft direct aan dat deze specerij niet zozeer vanwege het miide aroma of de iichtbittere smaak wordt toegepast. Het wordt vooral gebruikt om sauzen, soepen en rijst geel te kleuren. Kurkuma is een belangrijk bestanddeel van kerriepoeder. Cewassen slabladeren houden door hun vorm veel spoeiwater vast en moeten daarom voor verder gebruik weer worden gedroogd. Dat kan door heel voorzichtig te deppen met een theedoek of stevig keukenpapier. Gekneusd slablad vertoont plekken en verlept snel. Handiger zijn het ouderwetse mandje om buiten de sla droog te slingeren, of de modernere slacentrifuge. Een gesnipperde ui is de basis van vrijwei elk recept, maar het fijnsnijden is zo makkelijk nog niet. Pel de schil eraf. Snijd het topje van de ui, maar laat de onder- kant zitten, want die houdt de uilaagjes bij eikaar. Halveer de ui van boven naar beneden en leg de helften op het snijvlak. Snijd ze eerst verticaal een paar keer in, tot vlakbij het uiteinde, en dan overdwars nog 1-2 keer. Door de helften nu in dunne plakjes te snijden, valt de ui vanzelf in fijne snippers uiteen. 32 AllerHande 11-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 32