VRAAG 8c In deze rubriek vindt u een selectie van vragen aan Albert Heijn. Ook een vraag? Bel de AH Servicelijn: 0800-0305 (gratis) of kijk op www.ah.nl Waarom sulfiet in wijn? Wat is Viet verscVw'l tussen jawi, confiture ev\ vnarvneiadel Wat zijn bi^arreauxl Wat is Viet verscVi/l tussevi Viarde en zaeVite tarwe? Simone Hertzberger, hoofd kwaliteit van Albert Heijn, vertelt over sulfiet in wijn: 'In wijn zit altijd sulfiet. Zonder deze uit de grand ge- dolven zwavelstof is het on- mogelijk wijn te maken. Tij- dens de wijnbereiding zorgt sulfiet dat schadelijke micro-organismen verdwij- nen en dat giststoffen sui- ker in alcohol omzetten. Nadat de wijn is gemaakt, stopt het sulfiet verdere groei van de giststoffen. Sulfiet voorkomt ook dat de wijn oxideert en daardoor slecht gaat smaken. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, zit in witte wijn en rose meer sulfiet dan in rode wijn. Doordat witte wijn en rose zoeter zijn, is er meer kans op de groei van micro-organis men. Dit wordt met extra sulfiet tegengegaan. Biologische wijn bevat ook sulfiet, maar minder dan re- guliere wijn. Doordat het productieproces van biologi sche wijn niet machinaal is, krijgen micro-organismen en zuurstof minder kans en is er dus minder sulfiet nodig.' Alledrie worden gemaakt door vruchten met suiker in te laten koken. In confiture zie je de hele vruchten nog zitten. De vruchten worden tijdens het inkookproces voorzichtig omge- schept zodat ze zo heel mogelijk blijven. Bij het maken van jam worden de vruchten fijngedrukt of de jam wordt van ge- pureerde vruchten gemaakt. Marmelade is jam gemaakt van bittere citrusvruchten. Hoe meer schillen er in de jam zijn verwerkt, hoe bitterder de smaak. Bigarreaux zijn gekleurde gekonfijte kersen. Deze gele, groene en rode kersen worden ook wel Franse vruchten genoemd. Niet te verwarren met sukade (gekonfijte cedervrucht). Bigarreaux worden vaak gebruikt in tulband of als garnering. Bij Albert Heijn vindt u bigarreaux in het schap met bakproducten. Harde tarwe (durum) heeft meer gluten dan zachte tarwe. Gluten zijn graaneiwitten die voor elasticiteit zorgen. De meeste Italiaanse pasta wordt gemaakt van harde tarwe omdat de gluten er- voor zorgen dat de pasta na het koken stevig blijft. Vermicelli voor de soep bijvoorbeeld is van zachte tarwe gemaakt. In tegenstelling tot de gewone meest verkochteronde en vleestomaten worden Tasty Tom- tomaten pas geplukt als ze rijp zijn. Rijpe tomaten kunnen sneller beschadigen dan on- rijpe tomaten. Tasty Tom-tomaten en andere toma ten zoals bijvoorbeeld de roma- en cherrytomaten worden daarom goed verpakt in een bakje. Op het bakje zit een etiket waarop duidelijk aangegeven staat wat er zo bijzonder is aan de tomaat. AllerHande 11-2004 131

Allerhande | 2004 | | pagina 131