m§m ODE OORSPRONG Christ Monden kijkt op zijn horloge. Het loopt tegen tienen. Hij loopt onrustig heen en weer tussen de bedden. In de vroege ochtend, als het koud is en het blad krachtig gespannen staat, moet de rucola gesne- den worden. Op bezoek bij een rucolaleverancier van Albert Heijn. Raketsla De rucola moet vroeg in de ochtend geplukt worden, als het plantje strak staat. Een pillenmachine wordt gebruikt om de kleine zaadjes te verdelen. KRACHTPATSER cola en een handvol kruiden die Jacqueline aan het uitpro- beren is. Onder andere roze- marijn, citroenmelisse en dille. 'Moet je die citroenmelisse eens ruiken, hoe fris,' zegt Jac queline. Rucola is een beetje een vreemde tussen alle krui den. Overgewaaid uit Italie werd rucola zo'n tien jaar gele- den in Nederland als kruid ge- introduceerd. Maar steeds vaker wordt rucola als sla gegeten, zoals in het Middel- landse-Zeegebied. De lichtbit- tere notensmaak en het knap- perige blad zijn heerlijk. Dat is ook te zien aan de consumptie in ons land. In tien jaar tijd is die meer dan vertienvoudigd. Rucola is zo snel opgekomen dat woordenboeken nog geen uitsluitsel kunnen geven In het Brabantse Etten-Leur staat het jonge bedrijf van Christ (39) en Jacqueline (36) Monden. Toen ze het in 1996 van de vader van Christ over- namen, groeiden er alleen to- maten, maar Christ wilde iets heel anders gaan telen. Eerst werden dat paprika's, maar hij wilde ook iets nog spannen- ders doen. 'Om een nieuwe uit- daging aan te gaan,' zegt Christ. Ze hoorden over een Oostenrijks bedrijf dat kruiden teelde en tijdens een vakantie namen ze er een kijkje. Ze leerden er dat kruiden telen arbeidsintensief is, de teelt moeilijk door de kwetsbaarheid en de afzet beperkt. En dat was precies de prikkel die Christ nodig had. Dat was in 2002. Een jaar laten ontkiemden de eerste kruidenzaadjes in de oude tomatenkas. 'We konden direct van start gaan. Bijna alles wat we nodig hadden, was er al. De kas, het energie- scherm, de rails voor de kar- retjes. We hebben rekken ge- maakt om potten in te zetten en moesten druppelaars voor de watertoevoer aanschaffen,' zegt Christ. De kas van ruim drie hectare is nu voor de helft gevuld met kruiden. Veel basilicum en ru- AllerHande 10-2004 99

Allerhande | 2004 | | pagina 99