I OWIJNADVIES Zomer, zon, terras en een fles wijn in de koeler. In sommige streken zoals de Provence was die wijn's zomers altijd al een rose. Tegenwoordig staat de wijn in alle Middellandse-Zeelanden op de kaart. Bij Albert Heijn vindt u mediterrane roses uit Frankrijk, Spanje, Italie, Portugal en Marokko. Italie: vooral voor toeristen Marokko: met een vleugje Frans Mediterranee Roses uit de mediterrane lan- den varieren van licht en fris tot droog en stevig, van kruidig tot mousserend. Voor rose wor- den blauwe druiven gebruikt. Sommige wijnmakers persen de druiven meteen na de oogst. Dat gebeurt voorzichtig en met niet te veel druk, zodat maar een klein deel van de blauwe kleur uit de schil in het geelgroene sap terechtkomt. Andere wijnmakers laten de druiven met hun schil vergisten en inweken zoals bij rode wijn. Na enkele dagen wordt een deel van het sap afgetapt. Dit nog lichtgekleurde sap vormt de basis voor rose. Het sap dat achterblijft (most) is voor rode wijn bedoeld. Voor rose kunnen allerlei druivensoorten worden gebruikt. Albert Heijn verkoopt mediterrane roses uit Frankrijk, Spanje, Italie, Portugal en Ma rokko. Daarnaast zijn er roses uit Australie, Chili, Argentinie, Californie en Zuid-Afrika. C» Italianen noemen hun lichtgetinte rose rosato en die met een donkerroze kleur chiaretto. Italianen zelf zijn geen rosedrinkers, maar de toeristen wel. Steeds meer wijnhuizen bieden naast hun rode en witte wijnen nu ook een rose aan. Celukkig, want de sangiovesedruif blijkt een prima basis voor sappige, verfrissende, lichte (lunch)roses. Beni M'Tir is een wijngebied ten noordoosten van Casablanca. Hier, op de uitiopers van het Atlasge- bergte, groeien vooral Franse druivensoorten die voor voile, pittige Marokkaanse wijnen zorgen. Voor de rose worden de druivensoorten cabernet sauvignon, merlot en syrah gemengd. GRENACHE AH Huiswijn Rose Grenache Herkomst Frankrijk Druif grenache Smaak fris, milddroog, rood zomerfruit Lekker bij zomers (bor- re!)buffet, gebakken vis, roerbakkip, barbecue WIJNCATEGORIE 5 Chateau La Gordonne Herkomst Frankrijk, Provence Druiven cinsault en grenache Smaak iicht, frisfruitig, kruidig Lekker bij borrelhapjes, salade ni^oise, pizza met tonijn en/of groenten WIJNCATEGORIE 5 La Tulipe de la Garde Herkomst Frankrijk, Bordeaux Druiven cabernet sauvig non en merlot Smaak droog, vol, krachtig Lekker bij pittige worst, saiades met kaas en crou tons, pasta met groenten WIJNCATEGORIE 5 I XAVARRA S Beamonte Navarra Rosado Herkomst Spanje, Navarra Druif grenache Smaak droog, krachtig, kruidig Lekker bij stevigetapas, goedgevulde saiade met tonijn, pasta metgarna- len, belegen kaas WIJNCATEGORIE 5 84 AllerHande 10-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 84