1 Lokale marktjes Verder in dit nummer Dit jaar hebben we het voorrecht vakantie te mogen vieren in het huis van vrienden in Zuid-Frankrijk. Ze zochten sproeiers voor de tuin. Nou, daar zijn vrienden voor. Toch? Ik verheug me nu ai op de lokale marktjes waar ik kakelverse eitjes, een grote mand vol tomaten, artisjokken, courgettes en aubergines, geurige kaasjes en krakend vers stokbrood zal gaan kopen. Om er in het huis de mooiste ge- rechten van te bereiden. En daar in alle vrijheid van te proeven, op het zonover- goten terras, met een glas koele rose. Maar ik mijmer verder. Want wat neem ik allemaal mee terug naar huis? Om de sfeer te kunnen oproepen van een relaxte vakantie en na te genieten van al het lekkers dat het land van uitnodiging me bracht? Vergaat het u ook zo? to Winkelnieuws Nieuwe producten en interes- sante wetenswaardigheden. 58 Lekker snel Vier recepten die binnen 20 minuten op tafel staan. 62 Kokers en eters in Villa Pardoes kunnen kinde- ren met een levensbedrei- gende ziekte en hun families een weekje vakantie vieren. Deze keer kookt vader Cerrit voor zijn vrouw Heidi en kin- deren Jordi, Remi en Destiny. 68 Op-en-top tomaat Een overzicht van alle tomaten die bij Albert Heijn verkrijg- baar zijn. Met frisse recepttips. 78 Passie voor koken 'Koken is geen passie meer, het is een verslaving. Het is mijn liefde en mijn leven.' Aan het woord is Jean Beddington van restaurant Beddington's in Amsterdam. 88 Zeif ijs maken Met behulp van de Topaan- bieding van deze maand kan iedereen zelf romig ijs maken. De lekkerste recepten en variatietips. 94 Shopping Accessoires en keuken- attributen voor een geslaagde presentatie van uw zelfge- maakte ijsdesserts. 98 De oorsprong Op bezoek bij Albert Heijns leverancier van het kruid rucola, dat nog steeds in opmars is. 108 Lekker voordelig Voordelige recepten voor minder dan 2.50 p.p. 113 Lijfstijl Nieuws en tips op het gebied van lichaamsverzorging. 115 Lijfstijl thema Informatie over bijzondere en verantwoorde voedingsmidde- len bij Albert Heijn. 117 Vraag en Antwoord AH Klantenservice geeft antwoord op uw vragen. 119 Service informatie Informatie over de ver- schillende services van Albert Heijn. 122 Colofon en volgend nummer Wat staat er in de volgende AllerHande? En al gaat u niet naar het buitenland op vakantie, dan willen we u toch met de smaakvan vakantie in aanrakinglaten komen. De inkopers van Albert Heijn hebben ervoor gezorgd dat u alle beno- digdheden in de winkel kunt vinden, om thuis een heerlijke mediterrane schotel te maken. Of het nou een Franse bouillabaisse, een Spaanse paella, of een Italiaanse pasta is. Met de recepten in deze AllerHande is succes verzekerd. En als u geen zin heeft om uitgebreid in de keuken te staan, dan heb ik een tip. Veel van deze internationale gerechten staan al kant en klaar voor u bereid in het schap. Gemak dient de mens. Zeker op zomerse dagen. Proef van de zomer, geniet van het mooie weer en laat het u lekker smaken. Mieke van Laarhoven Hoofdredacteur

Allerhande | 2004 | | pagina 5