VRAAG Av\fwoord COLUMN In deze rubriek vindt u een selectie van vragen aan Albert Heijn. Ook een vraag? Bel de AH Servicelijn: 0800-03 05 (gratis) of kijk op www.ah.nl Kraakverse groente Wat is Viet verscViil tussen eev\ spliterwt en een doperwtl Wanneer is Viet wosseltijci? Wanneer moet ik kvioflook uitknijpen evo wameer fijnsnijden? Wat is Viet verseViil tussen roomijs en softijs? Simone Hertzberger, hoofd kwaliteit van Albert Heijn, vertelt over verse voor- gesneden groenten en sla: 'Onze verse voorgesneden groenten en sla moeten de klant natuurlijk zo vers en knapperig mogelijk bereiken. Daarom vindt het hele pro- ductieproces onder gekoelde en uiterst hygienische om- standigheden plaats. Bij Albert Heijn gaat het om hele grote hoeveelheden. Het wassen, drogen en snij- den van de groenten en sla gebeurt dan ook machinaal. Om bederf te voorkomen, wordt de sla verpakt onder beschermde atmosferische omstandigheden. Dit bete- kent dat er weinig zuurstof overblijft. Om te voorkomen dat de blaadjes worden ge- plet, pompen we de zakjes een beetje op, waardoor ze bol gaan staan. De zakjes en bakjes worden vervolgens in gekoelde vrachtwagens naar de winkel vervoerd. Dankzij onze sneile distribute zit er tussen het oogsten van de groenten en het moment dat ze in het schap liggen, vaak niet meer dan 24 uur.' Een spliterwt is eigenlijk hetzelfde als een doperwt, alleen is een spliterwt ge- droogd. Een ander verscM is dat van de spliterwt het vliesje verwijderd is, zodat de erwten niet geweekt hoeven -9! te worden en ook 1 de kooktijd veel korter is dan bij gewone erwten. Vroeger zei men altijd dat wanneer er een 'R' in de maand zit, het mosseltijd is. In de maanden zon- der 'R' waren verse mosselen niet of nauwelijks te krijgen. Tegen- woordig gaat dit niet meer op en zijn mosselen van de maanden augustus tot mei verkrijgbaar. Reeds gekookte en gepelde mosse len zijn overigens het hele jaar door verkrijgbaar. In receptuur wordt de ene keer gezegd dat de teentjes knoflook fijngehakt of -gesneden moeten worden en de andere keer dat de knoflook geperst moet worden. De reden voor dit verschil in ver- werking zit'm in de smaak. In knoflook zitten namelijk twee stoffen, allicine en alliin- ase, die normaal van elkaar gescheiden blijven, maar bij de verwerking van knof look met elkaar in contact komen. Zo ontstaan de bekende, sterke geur en smaak. Bij persen is deze reactie het hevigst. Voor de verfijndere gerechten wordt dan ook vaak aangeraden om de knoflook te snijden of te hakken. Roomijs en softijs kunnen van dezelfde ingre- dienten zijn gemaakt: slagroom, eierdooier en suiker en soms ook melk. Het verschil is dat aan softijs tweemaal zoveel lucht is toegevoegd. Daardoor is softijs een stuk zachter dan room ijs. Ook is softijs doorgaans minder bevroren. U kunt softijs en roomijs allebei zelf maken met een ijsmachine. Vanaf bladzijde 88 vindt u een aantal recepten en tips. AllerHande 10-2004117

Allerhande | 2004 | | pagina 117