Het is niet toevallig dat ruimtereiziger Andre Kuipers juist rucola (raketsla) meenam Gekarteld blad De buitenteelt van rucola is spannend. Een plensbui en de hele oogst is weg. Voile grond De wasstraat in het verpakkings- riif. De rucola is hierna echt schoon. Christ en Jacqueline en hun jongste zoon in de kas van het familiebedrijf. Het begin van de wasstraat. De rucola ondergaat een visuele controle waarna zij in een bak van fris ijs- water terechtkomt. over de vraag of rucola met een c of met twee c's geschre- ven moet worden. 'Rucola' staat er op het gele bordje in de kas van Christ. Maar het kruid heeft meer namen. Het wordt ook roquette, notensla of zwaardherik genoemd. En ra- ketsla. Het is dus niet zo toe- vallig dat ruimtereiziger Andre Kuipers afgelopen april juist dit gewas meenam om er in het ruimtelab mee te experi- menteren. Christ laat het fijne zaad van rucola zien. Het zaad wordt met een ingenieus apparaat ge- zaaid. Het is een apparaat waarmee in de farmaceutische industrie pillen worden ver- deeld. Een stalen bak met mi- nuscuul kleine gaatjes die afge- vuld worden met zaad. Het is de kunst om in elk gaatje een zaadje te krijgen. Vervolgens verdwijnen de zaadjes via slan- getjes in een kiembak met aarde. Onder plastic is het zaad na twee dagen ontkiemd en als de plantjes een centimeter hoog zijn, worden ze verpot. Christ laat een bak zien met ontkiemde zaadjes. Het ene vakje bevat meer plantjes dan het andere. Tijdens de zomer- maanden groeit rucola in drie weken, in het voor- en najaar duurt het zo'n vijf weken voor- dat het kruid geoogst kan wor den. In de winter, ails de plant te weinig licht krijgt, ver- plaatst de teelt zich naar Spanje. Twee keer kan het jonge blad van de rucola ge- knipt worden, daarna komt zij tot bloei. In de kas staat ook wilde rucola met gekarteld blad, lang en smal. Deze soort is nog niet bij Albert Heijn ver- krijgbaar, maar er worden wel al tests mee gedaan. Rucola is een koud gewas dat ook buiten geteeld kan worden. Een paar weken geleden heeft Christ voor het eerst in de A Wilde rucola heeft meer smaak dan gewone rucola. Wilde rucola is herkenbaar aan het gekartelde blad, al zit er wel eens een gewoon spina- zievormig blad tussen. Dat is dan toch wilde rucola. voile grond gezaaid. Daar heeft hij geen omkijken naar, maar het is wel spannend. Een plensbui en de oogst is weg. 'Als de plant eenmaal de grond raakt, is ie weg. Wat er gebeurt als het vriest, moeten we AllerHande 10-2004 101

Allerhande | 2004 | | pagina 101