fl De cantaloupe is de zoetste aller meloenen Overal verschenen kleine boeren met boomgaarden Arabieren Zaadjes meloenen verzamelt, rijdt het veld uit om de plukkers scha- duw te geven. Met koelboxen en tassen nestelen ze zich aan de goede kant van het gevaarte. Maar nog altijd is het in de schaduw ruim boven de 40 °C. Juan Fernando Torre is het hoofd van een zigeunerfamilie die elk jaar in de zomer in de velden te vinden is. Met han- den en voeten vragen we hem een meloen open te snijden om te kunnen proeven. Hij leeft zich helemaal uit en doet met overgave wat er van hem ge- vraagd wordt. Als de foto's gemaakt zijn, gooit Juan de meloenparten weg. Meloenen die in de hete zon hebben gele- gen, zijn helemaal niet lekker. De meloen smaakt het lekkerst als hij fris en koel is, zeker in deze temperaturen. Hoe kou- der, hoe lekkerder. Thuis moet een meloen niet te koud wor- den gegeten. Hoe kouder, hoe meer smaak er verloren gaat. Met schepen brachten de Moren - die van de achtste tot de zestiende eeuw in Spanje heersten - nieuwe vruchten, waaronder meloenen mee naar Murcia. Het was hen gelukt om zichzelf van drinkwater te voorzien, maar het achterland i De cantaloupe (links) is oranje, de galiameloen (rechts) is groen van binnen. bleef kaal. Pas nadat begin vorige eeuw water via kanalen en stuwmeren naar het zuiden stroomde, ontstond een ge- meenschap van fruittelers. Overal verschenen kleine boe ren met boomgaarden. Een van hen was de grootvader van Jose Canovas Ruiz. Een tradi- tionele boer die zijn vruchten sleet bij een plaatselijke hande- laar. Het bedrijf heeft tegen- woordig eigen landgoederen die wekelijks zevenhonderd- duizend meloenen opleveren. Maar het gevecht om het water blijft. 'We hebben hier altijd water nodig,' zegt Pepe. 'Er lig- gen plannen om water te transporteren van het hoge noorden van Spanje naar het zuiden. Maar over zo'n pijplijn zijn voor- en tegenstanders al jarenlang aan het bakkeleien. Het zal moeten gebeuren.' De groei van zaadje tot meloen duurt drie maanden, dan volgt een nieuwe teelt, vrijwel ►- Af en toe een slok water is hard nodig in de zinderende hitte. Voor echt hete dagen houden de plukkers grote rieten hoeden achter. Een perceel heeft een oppervlakte van ongeveer een voetbalveld.

Allerhande | 2004 | | pagina 91