/lustralie J Wijngebieden Immigranten brachten hun eigen wijnstokken mee Veel streken in een fles V {•\-J Australie is groot, Australi ers denken in het groot en ais het om wijn gaat, doen ze grootse dingen. Op dit conti nent lijkt alles te kunnen. Australiers zijn niet bang om te experimenteren, te leren en daarvan te profiteren. Aan de andere kant van de evenaar voelen ze feilloos aan op welke wijn de wereld wacht. Hoe komen ze aan al die internatio- nale wijnwijsheid? Om te beginnen brachten de immigranten hun eigen wijn- cultuur en wijnstokken mee. Duitsers plantten de riesling, Italianen hun sangiovese, Fran- sen de cabernet sauvignon. De eerste stokken gingen in de Hunter Valley, niet ver van aankomstplaats Sydney, de grond in. In The Hunter, zoals hij door de Aussies zelf wordt genoemd, groeien nog steeds veel druiven hoewel het kli- maat niet ideaal voor de wijn- bouw is. Toch kunnen er van sommige druivensoorten, zoals de semillon en de shiraz, ver- rukkelijke en unieke wijnen worden gemaakt. Ook in de Ba- rossa Valley, ten noordoosten van Adelaide, werd al rond 1850 wijn gemaakt. The Baros- san kan zinderend heet zijn maar heeft eveneens koelere zones waar uitgesproken frui- tige, exotische Rieslings van- daan komen. In de warme delen worden diep donkerrode, voile, zachte wijnen van onder andere de cabernet sauvignon en shiraz gemaakt. In het zui- den van South-Australia ligt Coonawarra. De Terra Rossa- bodem vormt hier het geheim voor de voile, verfijnde wijnen van de cabernet sauvignon. Yarra Valley, net even ten oosten van Melbourne, is een rijzende ster. In het koele kli- maat geeft onder andere de pinot noir sappige, fruitige wij nen. De gebieden ten zuiden van Perth, zoals Margaret River, zijn in opkomst. De meeste Australische wijnge bieden liggen in het zuidoosten van het continent. Hoewel er tegenwoordig hard gewerkt wordt om de kenmerkende aroma's van elk gebied afzon- derlijk in de wijnen tot uiting te laten komen, hebben Australiers vooral naam ge maakt met hun multi-regio- nale-blends. Dit zijn wijnen ge maakt van druiven afkomstig uit verschillende streken. Zo kan een wijnmaker voor zijn *et ideale Cabernet Sauvignon een deel van de druiven uit een warm klimaat halen en een ander deel uit een koeler ge bied. Ook al ligt die wijngaard duizenden kilometers verder. De 'warme' partij levert kleur, suiker en tannine, het koele deel zorgt voor het zuur en de fruitige aroma's. Technische ontwikkelingen als gekoeld transport zijn onmisbaar voor deze manier van wijnmaken. Lindemans en Penfolds zijn voorbeelden van wijnhuizen die zich van oudsher toeleggen op wijnen die gemaakt zijn van druiven uit verschillende regio's. C> Margaret river Coonawarra AllerHande 9-2004 47

Allerhande | 2004 | | pagina 47