3 d 8 2004 Dit*X\ it*If Ja en dan zit je natuurlijk niet zo maar in de basis. Ook in dit spel heb je wel eens tegenslag of een meevaller. Want soms zit bet mee en soms zit bet tegen. HET DUEL Er mogen nooit twee Koppiez in een cirkel staan, dan voigt een duel. De aanvaller, dat is het Koppie dat vooruit wil, en de verdediger, die staat op de plek waar de aanvaller heen wil, gooien ieder een dobbelsteen en wie het hoogst gooit wint. Wint de aanvaller dan ruilen de Koppiez van plaats, wint de verdediger, dan blijft alles zoals het is. Gooi je allebei hetzelfde, dan doe je het over tot er een beslissing valt. ?ss3>0<l" Weet je dat je bij elke twintig euro aan boodschappen bij Albert Heijn een Koppie van een Oranje speler krijgt? Bovendien krijg je ook nog bij heel veel producten die je bij Albert Heijn koopt gratis een Lijffie waar het Koppie op past. Je kunt nu al met je Koppiez op het speelveld, dat op de volgende pagina staat, het spel gaan spelen. Maar nog leaker is het natuurlijk met een van je favoriete Koppiez op een Lijffie. Ja, iedere Oranje speler wil natuurlijk in de basis, dat is logisch. Dus doet ie z'n uiterste best tijdens de voorbe- reiding en trainingen om straks in Portugal opgesteld te worden. Want je gaat niet naar het EK om op een bank te zitten. Dan kan je beter op een strand gaan liggen. Kijk en daar gaat dit spel over. Wie komt er in de basis? DOEL VAN HET SPEL Twee, drie of vier spelers moeten zo snel mogelijk respectievelijk zes, vier of drie Koppiez "in de basis" krijgen. Je doet dat door met 2 dobbelstenen te gooien (die moet je thuis even uit een ander spel halen) en evenveel cirkels vooruit te gaan als je ogen gegooid hebt. Wie wint? Degene die als eerste zijn laatste Koppie naar de Basis brengt wint! KIES JE KOPPIEZ Om dit spel te spelen heb je minimaal twaalf verschillende Koppiez nodig of twaalf verschillende Koppiez op Lijffiez. Zoek zelf je kandidaten voor de basisopstelling uit, voordat je gaat spelen. Jouw favorieten leg je dan voor iedereen zichtbaar op tafel. De jongste speler begint. (Hoewel het ook leuk is om de speler die de meeste woorden van het Wilhelmus kent te laten beginnen.) Je speelt op het bord steeds met een Koppie. Pas als die in de basis is, begin je weer met een nieuw Koppie. Staatslo DE ACTIE CIRKELS Blaww: als je met je worp uitkomt op een Blauwe cirkel betekent dat je Koppie een wereldpass over grote afstand heeft verzonden. Ga door naar de aangegeven cirkel op het speelbord. Als deze cirkel bezet is dan volgt een duel. Verlies je dat, dan blijf je op de blauwe cirkel en je beurt is voorbij. Bij je volgende beurt doe je alsof je op een lichtgroene cirkel staat. Geel: de Gele cirkel betekent: rustig aan, niet te fanatiek tijdens de training. Je moet fitte en gezonde spelers overhouden voor Portugal. Je Koppie moet terug naar de cirkel met het aangegeven nummer. Is die bezet, dan volgt er geen duel! Ga naar de eerstvolgende lege cirkel die dichter bij Start ligt. Is dat een actie cirkel, voer de actie niet uit, ook niet bij je volgende beurt. Rood: en de Rode cirkel? Ja, daar heeft een Oranje speler in het openbaar kritiek geuit op de trainer of op zijn medespelers. Foei! Dat staat geen enkele coach toe, dat weten we. Dus ga jij maar even van het veld af, begin opnieuw bij Start! Oranje: de Oranje cirkel is het afstandsschot. Dat is altijd roem of hoon. Roem als de bal als een speer in het doel gaat. Hoon als ie in de bovenste tribune belandt. Gooi je 2, 4 of 6 dan mag je direct naar de basis, je hoeft geen penalty te nemen. Gooi je 1,3 of 5 dan ga je terug naar de aangegeven cirkel. DUBBEL GOOIEN GOED GESPREK Gooi je dubbele getallen, dan eerst je eigen zet afmaken en je Koppie verplaatsen zoals je altijd doet. Daarna mag je een Koppie van een willekeurige andere speler Een Goed Gesprek laten houden met de trainer. Je plaatst dit Koppie in de Groene cirkel. Staat er al een Koppie bij de trainer dan wisselt die van plaats met de nieuwe kandi- daat. Ben je de enige op het bord, dan moet je eigen Koppie naar de trainer. Zolang een Koppie bij de trainer staat speelt hij niet mee. Hij moet wachten tot hij door een andere speler wordt afgelost! PENALTY SCHIETEN Dat doe je op de laatste cirkel (36) van het bord, het is dan ook verplicht. Nuttig nietwaar, dat Nederland daarvoor traint. Je hoeft niet het exacte getal te gooien om op de penaltystip te komen, meer mag ook. Je wijst een ander Koppie op het bord aan die moet gaan keepen. Die blijft gewoon op zijn plek staan. Beide spelers nemen een dobbelsteen. En leggen de dobbelsteen achter hun hand op 1, 2 of 3. De spelers laten hun dobbelsteen tegelijk zien. En hebben ze allebei hetzelfde cijfer, dan heeft de keeper de bal dus gestopt. Dan verwisselen keeper en schutter van positie op het bord. De speler die dan op de penaltystip komt te staan, mag hem pas nemen als hij weer aan de beurt is. Zijn de cijfers niet gelijk, dan is het een goal en zit de schutter in de basis. De keeper blijft staan waar hij stond. Veel plexler!

Allerhande | 2004 | | pagina 93