Koken met. 'Tussen de middag eten we zoveel haringen als we op kunnen, dat zijn er al snel acht.' Pekelbad Wainootciabatta met gemarineerde haring In het Noorse Sirevag worden in een paar weken tijd een paar miljoen haringen voor Albert Heijn verwerkt. plaatsje even ten noorden van Egersund. Daar verwerkt de le- verancier van Albert Heijn in een paar weken tijd een paar miljoen haringen. Zuijderduijn werpt een blik in een kuip met zojuist gekaakte haringen. 'We zijn hier ook om onze kennis over te brengen op de jongere generatie, want we zijn er natuurlijk ook niet eeuwig.' Berkheij valt hem grijnzend bij. 'We nemen het er ook van, hoor. Tussen de middag eten we zoveel haringen als we op kun nen. Lekker op de boterham, dan worden het er al snel acht.' Als de eerste bewerkingen van de haring erop zitten, is het de hoogste tijd voor een pekelbad. Een secuur werkje, want de receptuur van de pekel moet precies goed zijn om het maatje alvast de juiste smaak mee te geven. In IJmuiden wordt de vis ambachtelijk gefi- leerd en nog eens gecontro- leerd op kwaliteit en hygiene. Vakkundige handen schonen de visjes in een razend tempo van vel en graat. Tijdens de piek- weken in het voorjaar proeven keurmeesters dagelijks de vers aangekomen vis. Voor visser Ole Toft is het dan nog een paar weken aanpoten. In de weken die hem nog resten, moet voldoende worden gevan- gen voor een heel jaar. En maatjesharingen laten niet op zich wachten. Zij zwemmen him rondje stug door. S' k. Haringverwerker jan Zuijderduijn hapt 'het ruggetje' van een haring. 'Zo proefden de keurmeesters vroeger even snel rauwe haring.' 76 AllerHande 8-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 110