r Geen enkel land kan tippen aan de voorliefde van Nederlanders voor maatjes Concurrentie Te kleine haringen worden neerbuigend torpedo's genoemd Kaken alleen al thuis meer dan twee miljoen kilo haring. Zo komt het dat ieder nieuw haringseizoen Nederlandse in- kopers zich in alle vroegte mel- den bij het Auksjons Hall, de plaatselijke visafslag. De con currentie om de beste vis te- gen een goede prijs te be- machtigen, is groot. Ook voor de inkopers van Albert Heijn is daar en dan het moment waarop besloten wordt of een vangst goed genoeg is of niet. Met professionele nonchalance keuren de inkopers de haring die de Noorse veilingmeester zojuist uit het ruim van de schepen heeft gehaald. Ze kij- ken naar grootte, kleur, fris- heid en vooral naar de bolle buikjes, want die vertellen of de vissen goed hebben gegeten. Te kleine exemplaren zijn de blik van haringverwerker Jaap Haasnoot niet waardig. De bak voor hem is gevuld met harin gen die neerbuigend 'snel- zwemmers' of 'torpedo's' wor den genoemd; ze bezitten nog geen bol buikje. Niet dat ze niet lekker zijn. In tegendeel, ijle haring wordt verwerkt tot zure haring of rolmops. Maar maat jes zullen ze nooit worden. Wie een zoute haring eet, eet eigenlijk rauwe vis. Toch, echt helemaal rauw is de haring niet. Om hem zijn markante smaak te geven, wordt haring 'gekaakt' en gepekeld. Bij het kaken wordt een deel van de ingewanden weggenomen. Ver- volgens ondergaat de haring een stevige vriesbeurt van minstens 24 uur bij minimaal -18 °C. Zo is maatjesharing ge- heel veilig om te eten. De Hollandse haringverwerking is in de loop der jaren sterk gemoderaiseerd. Was kaken vroeger ambachtelijk hand- werk, tegenwoordig hebben ma chines het precisiewerkje over- genomen. Wat bewaard is gebleven, is een gevoel van tra- ditie. 'Het is een prachtvak,' A Het gaat goed met de haring in de Noordzee. Vorig jaar evenaarde de haringstand het niveau van de jaren zestig, zo heeft het Nederlands Visbureau onlangs becijferd. zegt Jan Zuijderduijn glunde- rend. Met een wit plastic schort voor en zwarte laarzen aan houdt hij een oogje in het zeil bij de kaakmachines in de fabriek van Albert Heijn-lever- ancier, M. Parlevliet BV. Samen met zijn vrienden en collega's Leen Schaap en Jaap Berkheij reist hij ieder nieuw haringsei zoen af naar Sirevag, een AllerHande 8-2004 75 Bij de visafslag in het Noorse Egersund druppelen Nederlandse inkopers voor dag en dauw binnen. Met professionele nonchalance keuren de inko pers de haring die de Noorse veilingmeester zojuist uit het ruim van de schepen heeft gehaald. Clupea Harengus heeft een groenblauw ruggetje en zilveren flanken. Van vooruit gestoken onderlip tot staart meet het visje ongeveer dertig centimeter. AUKSJONS-HALl

Allerhande | 2004 | | pagina 109