A1 Haringseizoen O DE OORSPRONG Vanaf 2 juni is de Hollandse Nieuwe er weer. leder voorjaar trekken Noorse, Deense en Nederlandse vissers eropuit om de beste haring buit te maken in de noordelijke Noordzee. Dus helemaal Hollands is de Nieuwe niet altijd. Wat wel puur Hollands is, is de rijke traditie van kaken en pekelen. Veilinghuisje Het krieken van de dag in de baai van Sirevag. Veien kijken er elk jaar naar uit: de eerste Hollandse Nieuwe. Vanaf 2 juni ligt de nieuwe vangst Hollandse Nieuwe in de winkel. Een maat- jesharing is een haring zonder hom of kuit. Een Hollandse Nieuwe is een vette, gerijpte maatjesharing, gevangen in het voorjaar, vlak voordat in de haring hom of kuit groeit. Om een Hollandse Nieuwe te mogen heten. moet de haring mini- maal 16% vet bevatten. Daar- naast moet hij 00k op de tradi- tionele manier zijn gekaakt, gerijpt. gezouten en gefileerd. uit de Noordzee Is gepoetst tafelzilver fon- kelt de zee in de middag- zon. Een knapperig helblauwe hemel overspant het water tot aan de horizon. Is dit nu de noordelijke Noordzee? Zonne- stralen glijden over het dek van de Noorse vistrawler Slaat- terog. Kapitein Ole Toft knijpt zijn ogen tot spleetjes. Het is eind mei, en een mooie dag om het nieuwe haringseizoen in te luiden. Toft koerst af op een school haringen in ondiep wa ter, ergens tussen Noorwegen en Schotland. Eenmaal volgege- ten met rode roeipootkreeftjes en plankton, vervolgen de ha ringen hun jaarlijkse rondje door de Noord- en Oostzee. Naar hun geboorteplek ergens midden op zee, waar ze een nieuwe generatie zullen voort- brengen. Maar ieder voorjaar, net voor haring hom of kuit gaat schieten, wanneer de vis op zijn best is voor verwerking tot maatjesharing, varen alle haringsvissers uit... De vissers moeten precies op tijd - het jaarlijkse haringseizoen duurt maar zes a acht weken - de netten uitgooien om de vetste en smakelijkste haring binnen te halen. Voor een echte maat jesharing is een vetpercentage van minimaal zestien procent een absolute voorwaarde. De schommelingen in het vetper centage maken het begin van het haringseizoen zo span- nend. Iedereen wil graag als eerste maatjesharing, de Hol landse Nieuwe, aan wal bren- gen. Dat de haring lekker vet moet zijn, betekent overigens niet dat de vis ongezond is. Ha ring bevat weinig verzadigde vetten en juist veel onverza- digde, hetgeen de vis tot gezonde kost maakt. Egersund, half vijf's ochtends. In het houten veilinghuisje aan de kade druppelen de haringin- kopers binnen. Het vissers- plaatsje is de plek waar Noorse vissers hun vangsten afleve- ren. Maar hier en daar klinkt onmiskenbaar Nederlands. Niet zo vreemd, geen enkel land kan tippen aan de voorliefde van Nederlanders voor 'hun' maat- jes. Jaarlijks verorberen we Even rust aan boord. De haring is gelost. Het haringseizoen duurt maar acht weken, dus is het voor iedereen hard aanpakken. AllerHande 8-2004 73

Allerhande | 2004 | | pagina 107