Dagjesmensen kwamen naar de geitjes kijken en konden meteen de kaas proeven Hoorn des overvloeds Geitenkaas is lichter verteerbaar dan kaas van koemelk en 00k heel mild In de lift De hydraulische pers drukt het overtollige water uit de kaas. Dorothea, zoon Joost, dochters Anna en Linda met Johanna de geit trots op de foto. De foto hing in het Historisch Museum en stamt uit een serie die het ministerie van Landbouw en Vis- serij heeft laten maken over boe- renondememerschap in 1980. 'Geiten zijn leuke beesten,' zegt Andre. 'Ze zijn aaibaar. Waar een koe altijd zal wegren- nen, komt een geit naar je toe. Het is een eigenwijs dier. Wil altijd een andere kant op dam waarheen je hem duwt. En hij is vreselijk nieuwsgierig en handig. Soms kwam ik thuis, hadden ze het licht al aange- daan.' Voor de toelevering van melk richtte Andre een cooperatie voor geitenhouders op. 'Amal- thea noemden we die, naar de geit die Zeus voedde en daar- voor de hoorn des overvloeds ontving,' zegt Andre. Maar dat viel tegen. Pas toen koeienboe- ren te maiken kregen met melkquota, kwam er bij jon- gere boeren belangstelling voor de geitenmelkhouderij. Onder- tussen had Andre met een bus- onderneming geregeld dat dag jesmensen op zijn boerderij naar de geitjes kwamen kijken. Ze konden meteen geitenkaas proeven en kopen. Ook ston- den Andre en Dorothea op bra- derieen en dorpsfeesten. Later stapte Andre uit de coo peratie en ging hij in zee met een vaste groep van 29 geiten houders in Noord-Brabant en Gelderland die nog dagelijks de melk leveren. Zijn eigen geiten had hij de deur uit gedaan. De kaasproductie begon te veel tijd in beslag te nemen. In 1988 klopte de kaasinkoper van Albert Heijn aan, een lief- hebber van geitenkaas, en het bedrijf zat onmiddellijk in de lift. Vorig jaar namen Joost en Anna het bedrijf van hun vader over. Het bedrijf bloeit nu tot In elke bak gaat 4,5 kilo kaas. in Polen, de Verenigde Staten en Japan. 'Geitenkaas is een licht ver- teerbare kaas,' zegt Anna. 'Jonge geitenkaas is lekker fris. Het is geen sterke kaas, wat vaak gedacht wordt, maar heel mild. Hij is lichter verteerbaar dan kaas van koemelk. Dat Zuid-Europese kaas in Hollandse vorm. De familie Van Dijk. Aan zoon Joost en dochter Anna deed Andre vorig jaar zijn bedrijf over. AllerHande 6-2004 85

Allerhande | 2004 | | pagina 89