KOKERS eier s Chris (27): We heUS niet om' En als er iemand jarig is, maakt hij altijd wel een taart. Tijdens een reis varen we vaak onder water, de lucht aan boord wordt dan gefilterd en hergebruikt. Niet ideaal, maar het kan natuurlijk niet anders. Voordeel is wel dat de boot dan vaak naar versgebakken brood ruikt.' Klaas (39): 'Voordat we uitvaren, sla ik flink in. Maar na twee weken zijn de verse groenten en het fruit wel op. We gaan dan over op blikgroenten of ingevroren spullen, tot de volgende aanlegplaats. Laatst had- den we geen parmezaanse kaas meer. Daar gaan we heus niet voor omvaren. Maar het is wel lekker bij de pasta. Dus in de volgende haven hebben we het toch maar gehaald. Omdat we heel weinig ruimte hebben, komt alles precies voorgesneden aan boord. We doen 00k veel zelf. Iedereen komt een keer aan de beurt om te helpen 'VOOr kaaS varen aardappels schillen. Een matroos bakt elke dag vers brood en koekjes. PAPIEP KARTO 'Het is een aparte levensstijl. Als je eenmaal bij de Onderzeedienst zit, dan kom er je niet meer van los. De bemanning is net een grote familie. Aan boord gaat het zes uur op, zes uur af. Als de een aan het werk gaat, doet de ander even zijn ogen dicht in een kooi. Krap is het '£r draait hier natuurlijk wel. Aan boord is het altijd woekeren met ruimte, maar het went, veel OIT) eten' Omdat iedereen wisselend dienst heeft, is er vier keer per dag iets te eten. Eigenlijk draait hier veel om eten. Het moet goed zijn, an ders krijg je gemor. Omdat we een menucommissie hebben, heeft de bemanning wel een beetje in- spraak. Maar Chris weet heel goed wat we lekker vinden. Kip met kerrie bijvoorbeeld niet. Maar zijn blauwe hap, zo noemen we bij de marine een Indo- nesische rijsttafel, is lekker. Dat eten we elke zon- dag, woensdag hebben we altijd nasi goreng. We frituren natuurlijk wel eens wat. Je kunt het er aan boord toch weer af trainen. Er zijn twee hometrai- ners en een roeimachine aan boord.' AllerHande 6-2004 63

Allerhande | 2004 | | pagina 67