Stap-vocr-stap Het is weer tijd voor de koningin onder de groenten: asperge! Hier een iekker basisgerecht met diverse variaties. Op bladzijde 44 leest u meer over de topaanbieding: een aspergepan. Hnevpel aspprgps? ASPERGES B Telkens asperge op snijplank leg- gen. Asperge met een hand bij kopje vasthouden en in andere hand dun- schiller of aspergeschiller (met dubbel mesje). Vanaf i cm onder kopje asper- ges naar beneden toe steeds dikker schillen. Asperge telkens een slag draaien en zo random (zeker niet te zuinig!) schillen. Asperge tegen licht houden om te controleren of er nog restjes schil te zien zijn; deze glanzen anders. Q Asperges in mandje uit pan nemen en boven kookvocht goed laten uitiek- ken. Asperges op warme (langwerpige) schaal leggen. Q Geschilde asperges (in gedeelten) naast elkaar op snijplank leggen met kopjes naar dezelfde kant. Aan onder- kant op gelijke hoogte houtachtige uiteinden afsnijden (2-3 cm), zodat alle asperges even lang zijn. B Aspergepan tot driekwart vullen met water. Suiker en zout toevoegen en water aan de kook brengen. Asper ges rechtop in mandje zetten en voor- zichtig in kokend water laten zakken. Eventueel wat water afgieten, kopjes van asperges moeten boven water uit- steken. Asperges in 15-20 min. zachtjes gaarkoken. Asperges zijn gaar als ze bij optillen (zoals op foto) doorbuigen of als er gemakkelijk met vork in uiteinde geprikt kan worden. Voor een bij- of voorgerecht is 250 gram asperges per persoon voldoende, maar voor een hoofdgerecht is 'een pond per mond' de vuistregel. Traditioneel worden er krielaardappeltjes, ham en gesmolten boter bij gegeven. Ook hardgekookte eieren mogen niet ontbreken; gehalveerd, grof gehakt of als 'mimosa' door een zeef fijnge- wreven. Het kookvocht is overigens een uitstekende basis voor (asperge)soep. 40 AllerHande 6-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 44