trots op.' (Zie biz. 37) 'Begin van de middag worden de aardbeien opgehaald. De volgende ochtend liggen ze in het schap.' 'Al het maTs, gras en ander voer voor onze melkkoeien en zeshonderd melkgeiten, komt van eigen land.' 'Zijn mijn dieren tevreden, dan ben ik dat 00k. Mijn biologische varkens hebben recht op 'n goed leven.' (Zie I v.. Wetgeving (Zie biz. 79) (Zie 55) AlierHande 6-2004 35 A Is u de mooie rode tomaten van Albert Heijn in de win- kel ziet liggen, denkt u mis- schien weleens: Waar komen die eigenlijk vandaan? En bij het aanschaffen van een stukje vlees vraagt u zich wellicht af: Heeft dit beest wel een goed leven gehad? Het zijn be- grijpelijke vragen in een tijd waarin steeds meer mensen zich bewust worden van wat er op hun bord ligt. Bij Albert Heijn zijn bewuste eters aan het goede adres. Albert Heijn biedt volop keuze aan biologi sche producten en stelt zeer hoge eisen aan kwaliteit, die- renwelzijn, milieu, en voedsel- veiligheid. Alle producten wor den van begin tot eind nauw- lettend in de gaten gehouden: van het uitzoeken van het zaad, tot het vervoer naar de winkel. Voor elk product wor den afspraken gemaakt met ge- certificeerde leveranciers, met wie al jar en nauw wordt samengewerkt. Deze worden elk jaar door onafhankelijke experts gecontroleerd. Kortom: in de winkel komen geen pro ducten te liggen waarvan niet bekend is hoe, door wie en wanneer ze zijn gemaakt. Voor alle regels geldt dat ze steeds onderwerp van aan- dacht en discussie zijn. Met boeren en telers wordt over methoden gepraat die het milieu zo min mogelijk be- lasten. Zo krijgen de koffie- telers in Costa Rica bijvoor- beeld de opdracht na het wassen van de koffiebonen het afvalwater te zuiveren voordat het weer de natuur instroomt. En worden sommige vissoor- ten in de paaitijd met rust ge- laten zodat zij zich goed kun- nen voortplanten en de visstand zo veel mogelijk op peil blijft. Om op de hoogte te blijven volgt Albert Heijn de Neder- landse en Europese wetgeving op de voet en loopt er vaak zelfs op vooruit. Door middel van consumententests en pa- nelonderzoek is Albert Heijn bovendien goed op de hoogte van de wensen van klanten. En 00k is er regelmatig contact met maatschappelijke organi- saties zoals Stichting Natuur en Milieu, de Dierenbescher- ming en de Consumentenbond. Dat alles om uiteindelijk met zoveel mogelijk wensen reke- ning te kunnen houden.

Allerhande | 2004 | | pagina 39