PASTEUR up- De zwartbonte dames laten zich het melken welgevallen Tooske en Cato Toen voltrok zich een metamorfose: allerlei bloemen en kruiden bloeiden op Geitenwollen sokken begin was het wennen. 'In het eerste jaar zie je het land achteruitgaan. "Zie je wel," zei mijn vader. Maar toen voltrok zich een metamorfose. Allerlei bloemen en kruiden bloeiden op. Die had ik nooit eerder ge- zien.' De wei staat inmiddels vol met gezonde klaver. De koeien van Henk Jan hebben allemaal een naam, Geertje, Trijntje, Tooske en Cato. De zwartbonte dames laten zich het melken welgevallen. Henk Jan deed na zijn studie aan de Hogere Landbouwschool onder- zoek naar de techniek van mel ken. Met de vacuiimpomp en tepelbeker wordt het zogen van een kalf zo veel mogelijk nage- bootst. De koeien vinden het niet onplezierig. Henk Jan wrijft met een doek over de uiers en de melk begint meteen te stromen. Twaalf, dertien liter geven de dames per keer. Henk Jan weet dat zijn koeien beter af zijn nu hij overgestapt is op het biologisch boeren. Daarvoor hoeft hij alleen maar naar de rekening van de vee- arts te kijken. Die rekening is meer dan gehalveerd. 'Het is een veel duurzamere manier van boeren, beter voor het mi lieu, voor de natuur, voor de koe en voor de boer en consu- ment,' zegt Henk Jan. Er zijn meer verschillen die in het voordeel van biologische melk spreken. Er zitten geen resten van bestrijdingsmiddelen in de melk en de kans op resten van medicijnen is in biologische melk veel kleiner dan bij ge- wone melk. Waar de melk van gewone koeien na een medi- cijnkuur een paar weken niet voor consumptie gebruikt mag worden, is deze 'wachttijd' bij biologische koeien twee keer zo lang om er zeker van te zijn dat alle resten uit het lichaam verdwenen zijn. Als de laatste koe gemolken is, keert de rust in de stal terug. Het transport van biologische melk is van boer tot pak volledig gescheiden van gewone melk. De koeien mogen zich te goed doen aan het klavergras en gaan, als ze verzadigd zijn, een voor een liggen. Nikki (7), Jana (5) en Timo (2) komen de stal in gerend. 'Het boerenvak is hard werken en is financieel geen vetpot,' zegt Henk Jan, 'maar ik zie mijn kinderen op- groeien, woon buiten, ben ►- Er zijn fijnproevers die menen het verschil te kunnen proeven tussen biologische en gewone melk. [Datum 2- I Tijdst>P rjsaO numme« 4MM0 cPo <=S

Allerhande | 2004 | | pagina 99