im i. Elzas: wijn heet naar de druif 2. Bourgogne: van Chablis tot en met Beaujolais 3. Sappig wit uit de Cotes du Rhone PARIJS 4 2Q Dijon Strasbourg Nantes 4. Provence: dorstlessend wit 5. In de Languedoc kan ailes 6. Le Sud-Ouesttussen Bordeaux en Toulouse 7. Crispy en fluweelzachte Bordeaux Blanc St. Etienne Borae ^gMontpelher 8. Loire: luilekkerland voor liefhebbers van wit 9. Champagne: wit van blauwe druiven Riesling, pinot blanc, pinot gris, muscat en gewurztraminer: het zijn de namen van druivensoor- ten die in de Elzas groeien. De wijnen worden naar de druif vernoemd. Hoewel de frisse, deli cate riesling heel anders is dan de bloemige, kruidige gewurz traminer, vertonen Elzaswijnen ook overeenkomsten. Ze smaken droog, maar zelden kurkdroog en ze hebben altijd iets fruitigs en kruidigs. In de Bourgogne is de chardonnay de druif waarvan uiteenlopende witte wijnen worden gemaakt. Bijvoorbeeld de beendroge, bijna transparante 'oesterwaters' uit Chablis, maar ook de velours- zachte, goudgele Meursault. Uit de Macon en Beaujolais komen 'smeui'ge' witte wijnen die het aan tafel goed doen. De viognier is een bijzondere druif die in het noordelijk deel van de Rhone uitgesproken geurige, bijna geparfumeerde wijnen geeft. Uit de zuidelijke Rhone komen sappige, milde witte wijnen zoals de Vacqueyras die ook lekker zijn als borrel- of avondwit. Muscat de Beaumes-de-Venise is een zoete Rhone-wijn en een van de weinige wijnen die naar druiven smaakt. Cassis in het zuid- oosten van de Pro vence is een bekend witte-wijngebied. De wijn heeft de lo- kale rolle-druif als basis en is heel ver- frissend als je hem koel drinkt. In de Vins de Pays d'Oc worden de 'internationale' druivensoorten verwerkt. Er komen knisperige sauvignons, fruitige chardonnays en aromatische viogniers van- daan. Picpoul de Pinet is een regionaie, milddroge witte appe- lation controlee-wijn met appel- en citrustonen. Van de muscat worden hier vrolijke droge en zachte, zoete wijnen gemaakt. In het zuidwesten van Frankrijk ligt een gebied met talloze klei- nere appellations waar eigen- zinnige wijnmakers unieke terroirwijnen maken. In het zuidelijkste deel worden van lokale druiven als manseng droge en zoete wijnen met exotische aroma's gemaakt. Sauvignon en semillon zijn de grote druiven voor witte bor deaux. De droge soorten zoals Bordeaux sec en Entre-deux-mers zijn bleekwit en verrukkelijk ver- frissend. In onder andere Craves en Pessac-Leognan worden de wijnen op vaten van nieuw eiken- hout gelegd. Dat geeft de wijn kleur en een kruidige smaak. Ook de fluweelzachte, zoete sauternes rijpt op houten vaten. Beendroge muscadet, tintelfrisse sauvignons, makkelijke chardon nays, zachte dessertwijnen en vrolijke bubbels: langs de Loire wordt het allemaal gemaakt. Het tamelijk koele klimaat zorgt voor wijnen die opvallen door hun fruitige, elegante stijl. De Champagne is waar de mooiste en beroemdste mousse- rende wijnen ter wereld vandaan komen. Een 'gewone' witte champagne bestaat uit een mix van de witte chardonnay en de blauwe pinot noir en pinot meunier. AllerHande 5-2004 87

Allerhande | 2004 | | pagina 87