Wat is Viet versdo/l tusse/i z'mkkool-, alkaline- en op\aadbare feattem'jen? Wat Is Viet verseVw'l tussen fcwd ev\ bouiUonl In deze rubriek vindt u een selectie van vragen aan Albert Heijn. Ook een vraag? Bel de AH Servicelijn: 0800-0305 (gratis) of kijk op www.ah.nl Zinkkoolbatterijen zijn 'normale' batterijen, die vooral geschikt zijn voor apparaten die weinig energie vragen. Alkalinebatterijen zijn speciaal gemaakt voor toepas- singen die veel energie nodig hebben, zoals audio- en videoapparatuur. Deze batterijen zijn iets duurder, maar gaan dan ook ongeveer vijf keer langer mee. Oplaadbare batterijen zijn het duurst in aanschaf, maar kunnen vaak tot duizend keer 'opgeladen' worden in een speciale lader en zijn daardoor ook milieuvriendelijker. Ten slotte: gooi lege bat terijen nooit bij het ge- wone afval, maar lever ze in als klein chemisch afval bijvoorbeeld bij de servicebalie van Albert Heijn). Het beste is om asperges zo kort mogelijk voor gebruik te kopen, omdat ze gevoelig zijn voor uitdro- gen. Wilt u ze toch langer bewaren, rol ze dan in een natte, schone theedoek en bewaar ze in de groen- telade van de koelkast. Een andere mogelijkheid is om asperges te blancheren en in te vriezen. Sjalotjes zijn kleine, ovale uitjes met een mildere en fijnere smaak dan die van gewone uien. Ze worden vaak ge- bruikt in warme sauzen, in stoofge- rechten en in salades. In veruit de meeste recepten kunnen sjalotjes worden vervangen door gewone ui. Gebruik in dat geval - afhankelijk van de grootte van het sjalotje - een halve ui. Rode ui is iets milder van smaak dan gewone ui, en is als ver- vanger daarom het meest geschikt. Een bouillon is een geurige vloeistof, getrokken van vlees, vis, groenten of gevogelte. Bouillon dient meestal als basis voor soep. Als smaakmakers worden vaak kruiden en specerijen toegevoegd. Een fond is een geconcentreerde, ingekookte bouillon met een krachtige smaak. Deze dient vaak als basis voor een fijne saus of ragout. Albert Heijn ver- koopt zowel bouil lon (bouillonta- bletten en in pot) als fond (in pot).

Allerhande | 2004 | | pagina 143