1 W Het verse sap van AH Huistraiteur gaat direct de fles in, de volgende dag staat het al in het koelvak Cekoeld en houdbaar 4 Houdbaar sap Albert Heijn verkoopt als enige supermarkt vers sap dat in Neder land is geperst Gekoeld sap dag al in het koelvak. Het fruit wordt voor en na het schillen meermalen gesorteerd en met schoon water gereinigd. Direct daarna gaat het sap, zonder toevoeging of verhitting, de fles in. Zo blijven alle vitamines en mineralen behouden en is het sap van AH Huistraiteur Versgeperst net zo gezond en zuiver van smaak als sap dat je thuis zelf perst. Symbooltjes op het etiket geven aan hoeveel fruit erin zit: zo bevat een fles sinaasappelsap AH Huistraiteur Versgeperst (500 ml) het sap van zeven sinaasappels! Behalve de versgeperste sap- pen van AH Huistraiteur zijn er gekoelde sappen en houd bare sappen. Deze worden niet in Nederland geperst, maar in landen als Zuid-Afrika, Argen tina, Cuba, Spanje, Marokko en Uruguay. Gekoelde sappen zijn er in concentraat en in di rect geperst. Concentraat bete- kent dat de vruchten in het land van herkomst worden ge perst, waarna het vocht aan het sap wordt onttrokken, zodat er zeer sterk ingedikt sap overblijft. Dat concentraat wordt diepgevroren of gekoeld verscheept naar de fabrikant, die er water aan toevoegt om er weer sap van te maken. Op deze manier zijn de gekoelde sappen Coolbest en AH Vers sap gemaakt. Direct geperst betekent dat het fruit in het land van herkomst wordt geperst, waarna het sap diepgevroren of gekoeld naar Europa wordt verscheept. Daar wordt het zo nodig ontdooid en na pasteurisatie in pakken of flessen verpakt. Het sap kan nog warm de verpakking in gaan, zoals Tropicana, of al af- gekoeld, bijvoorbeeld het sap van AH Biologisch. Houdbare sappen zijn niet direct geperst, maar altijd ge maakt van concentraat. Voor- beelden zijn de sappen van Ap- pelsientje, AH Puur sap en sap van Euro Shopper. C Houdbare sappen worden verhit tot ruim no °C (gesteriliseerd). Ze zijn vier tot twaalf maanden houdbaar. Gemaakt op basis van concentraat. t x Gekoeld sap is kort verhit tot 90 °C (ge- pasteuriseerd). Anderhalf tot twee maan den houdbaar. Direct geperst, of gemaakt op basis van concentraat. AllerHande 5-2004 115

Allerhande | 2004 | | pagina 115