- ■- De behandeling die de spinazie ondergaat, is net a!s thuis: wassen, lelijke blaadjes eruit en blancheren Krakend vers In luttele uren haalt een enorme spinazie maaier 220 ton spinazie van het land De spinaziebladerei omgeschud om de laai en andere spinazieliefl groente te halen. naziemaaier haalt in luttele uren 220 ton spinazie van het zeven hectare tellende perceel. 'Prima spul,' keurt de ras-Bra- bander de inhoud van de eerste container. Op de vraag wat de belangrijkste voorwaarde is voor een goede oogst, ant- woordt hij: 'Liefde voor het vak. Je moet netjes ploegen, secuur zaaien en zorgen dat je grond op orde is. En durven in- vesteren, 00k al krijg je die kosten er nooit uit. Wat dat be- treft is boeren echt een roe- ping geworden.' Intussen krijgt de man op de maaier een tele- foontje uit Zundert: 'Neem maar pauze, we hebben even genoeg.' 'De behandeling die de spinazie in de fabriek ondergaat, is ei- genlijk net als thuis,' zegt Rob Teunissen. 'Wassen, lelijke blaadjes eruit en blancheren. Het enige verschil is dat wij hem daarna nog invriezen en verpakken. En de hoeveelheden zijn ietsje anders.' Rob is ver- We voeren constant allerlei kwaliteitscontroles uit. Bij binnenkomst, na het wassen, na het blancheren, in de cre- mekeuken, waar de room wordt toegevoegd aan de spi nazie a la creme, en na het diepvriezen. Wanneer bij een controle blijkt dat niet aan de kwaliteitseisen wordt voldaan, wordt het productieproces aan- gepast of stopgezet. Dan wordt de aanvoer natuurlijk 00k me- teen stilgelegd. Door de tijdla- bels op de verpakkingen, kan achteraf nauwkeurig worden vastgesteld welke doosjes moe- ten worden afgekeurd.' Rob pikt een plukje geblan- cheerde spinazie van de lek- band waar de groente met ijs- water snel wordt afgekoeld. 'Proef maar. Ook de gaarheid houden we scherp in de gaten. De spinazie moet niet alleen van eersteklas kwaliteit zijn, maar ook precies lang genoeg worden geblancheerd.' Per dag rollen er zo'n half mil- joen doosjes spinazie van de band. Althans, in het spinazie- seizoen, dat van half april tot eind oktober loopt. In de win ter stapt de fabriek over op onder andere boeren- en rode- kool, die even krakend vers worden diepgevroren als de spinazie. Eind februari wordt de winterspinazie ingezaaid. 'Smaakt hetzelfde, groeit wat trager,' aldus Perry. En na de jaarlijkse revisie van de machi nes kan half april de race tegen de klok weer beginnen. C< antwoordelijk voor de produc- tie-unit in Zundert. 'Alles moet nauwkeurig op elkaar worden afgestemd,' vertelt hij. 'Elk uur hebben we contact met de velddienst om de aanvoer van de verse spinazie goed af te stemmen op de verwerking.

Allerhande | 2004 | | pagina 79