't Ij DE OORSPRONG Diepvriesspinazie is bijna net zo vers als verse spinazie. Amper een uur na de oogst wordt het groene blad de fabriek in gereden en nog geen tweeenhalf uur later heeft de ijzerrijke groente een temperatuur van 22 graden onder nul. Reken maar dat alle vitamines er dan nog inzitten. Plussen en minnen Bevroren IJZER MKC-2TR De haspel die de spinaziebladeren afsnijdt is 3.40 meter breed. Daarmee kunnen per uur drie containers met een inhoud van elk negen ton worden gevuld. Sjemmeke noemen de Brabanders uit de omge- ving de fabriek waar de diep vriesspinazie van Albert Heijn vandaan komt. Dat is niet zo vreemd, want oorspronkelijk werden hier in Zundert, pal aan de Belgische grens, jam en an- dere fruitconserven gemaakt. Perry Leemans, verantwoorde- lijk voor de teelt- en oogstplan- ning, is blij met zijn nieuwe baas. 'De oprichter van de fabriek, Edward Haspeslagh, is zelf begonnen als landbouwer en groentehandelaar en kent onze moeilijkste vijand dan 00k persoonlijk: het weer. Hij be- grijpt wat de gevolgen zijn als de oogst tegenvalt door droogte of andere onvoorspelbare weersomstandigheden. Het telen van spinazie luistert nauw, vertelt Perry. 'Je moet het inzaaien van de spinazie zo plannen dat de fabriek een continue aanvoer heeft. Het moet tenslotte razendsnel ver- werkt worden. We hebben zo'n 450 telers onder contract staan, die per jaar maximaal twee oogsten kunnen leveren. Om de aanvoer te spreiden, maken we gebruik van ruim twintig verschillende spinazie- rassen, die allemaal hetzelfde smaken, maar een andere schietsnelheid hebben. Dat wil zeggen dat de ene soort er lan- ger over doet om zaad te vor- men dan de andere. De spina zie moet worden geoogst voordat schot ontstaat, zoals dat heet. Daarbij moet je 00k rekening houden met de dag- lengte. In de lente doet spina zie er zo'n tien weken over om uit te groeien tot een volwas- sen plant. In de zomer is dat ongeveer zes weken, afhanke- lijk van het weer. Hoe je daar een rekensommetje van maakt? Perry lacht, likt aan zijn vinger en steekt 'm in de lucht. 'Ongeveer zo.' Jan van Hoof, al twintig jaar teler, komt een kijkje nemen tijdens de oogst van een van zijn spinazievelden. Een mede- werker op een enorme spi- >- .s

Allerhande | 2004 | | pagina 76