S) WIJ NAD VIES Pinotage: echt Kaaps Welke druif gedij't waar? Paarl/Franschhoek Stellenbosch Swartland Zuid-Afrika heeft iets Hol lands: onder andere door de taal en de koloniale architectuur met de oud-Hollandse gevels. Doordat veel wijnhuizen in die traditionele stijl zijn gebouwd en namen dragen die Neder- lands klinken, wordt de indruk gewekt dat wijn een Hollandse aangelegenheid is. Dat klopt niet, maar het was wel een Nederlander die de basis voor de wijnbouw legde. Jan van Rie- beeck zette in 1652 voet op Zuid-Afrikaanse bodem. De jonge arts was aangesteld door de Vereenigde Oost-Indische- Compagnie om scheurbuik bij zeevarenden te voorkomen. Hij plantte groente, fruit en wijn- stokken. In 1659 produceerde Van Riebeeck zijn eerste wijn. Tot zover reikt 'onze' inbreng. In de eeuwen die volgden waren het vooral de Engelsen en de Duitsers die zich er met de wijnbouw bezighielden. Na de afschaffing van de Apartheids- politiek (1992) is de ontwikke- ling van de wijnbouw in een stroomversnelling geraakt. In- middels heeft Zuid-Afrika zijn eigen wijncultuur met deskun- dige wijnmakers. De nieuwe ge nerate heeft veel aandacht voor het miheu en streeft ernaar de Zuid-Afrikaanse wijnwereld, 00k in maatschappelijk opzicht, te verbeteren. Het aantal projecten waarin gekleurde Zuid-Afrika- ners worden opgeleid en de lei- ding voeren, neemt toe. In Zuid-Afrika groeien alle drui- vensoorten die elders 00k voor komen. Zo vormt de chenin blanc, hier steen genoemd, de basis van een milddroge, frui- tige witte wijn. De sauvignon blanc zorgt voor droge, exoti- sche wijnen en 00k de chardon- nay doet het er goed. Van de cabernet sauvignon worden krachtige rode wijnen gemaakt en de merlot geeft hier wijnen die kruidig en rond overkomen. Rijzende ster is de syrahdruif die donkerpaarse, voile wijnen met een pittige, sappige smaak levert. Typisch Zuid-Afrikaans is de pinotagedruif waarvan zowel frisse, bessenachtige als stevige, donkere wijnen worden ge maakt. In het algemeen gezegd komen de Zuid-Afrikaanse rode wijnen vlezig over en zijn er aroma's van groenten, spece- rijen en tabak in te ontdekken. Zuid-Afrika vestigde zijn naam als land van de lekkere wijnen voor weinig geld. Waar de wijn precies vandaan kwam, was toen van minder belang. In- middels weten de wijnmakers veel meer over de mogelijkhe- den die hun land biedt. Zo heeft het warme Swartland het ideale klimaat voor een 'spicy' syrah en is de grond in Stellenbosch heel geschikt voor de chardon- nay. C» \j/ Ten noordoosten van Stellenbosch wat verder van de kust, liggen Paarl en Franschhoek. Het war- mere binnenlandse klimaat zorgt voor rijpe, voile, sappige wijnen. PAARL/FRANSCHHOEK Paarl Fransc Cape Town Stellenbosch STELLENBOSCH Stellenbosch is het centrum van de Zuid-Afrikaanse wijnwereld. De wijngaarden liggen in en rondom het rustige, vriendelijke stadje met zijn vele witgeverfde (wijn)huizen die in koloniale stijl zijn ge bouwd. De streek heeft wijngaarden aan de koele kustkant en in het warmere binnenland. Door die verscheidenheid aan klimaten worden er diverse druivensoorten met succes verbouwd. Langs de westelijke kust, ten noorden van Stellenbosch, liggen de uitgestrekte wijngaarden van de streek Swartland. Omdat het hier heet en droog is, groeien de druiven laag bij de grond aan zo- genoemde bushvines. Weskaap en Coastal Region om- vatten een uitgestrekt gebied langs de kust waar diverse wijn- streken onder vallen. Voor wijnen met deze herkomstaanduiding mogen druiven uit het hele gebied worden gebruikt. AllerHande 4-2004 45

Allerhande | 2004 | | pagina 45