'Koken is altijd leuk, maar soms wil ik gewoon eten.Lekker en lekker veel' Zelf experimenteren netje. Nooit tevreden met het antwoord van de leraar, maar altijd doorvragen naar het echte hoe en waarom. Waarom wordt vlees bruin als je het braadt? Waarom voeg je zout toe en niet iets anders? Mijn moeder werd er gek van en de chef-koks onder wie ik werkte ook. Koken wordt doorgegeven van generatie op generatie en veel technieken "zijn gewoon zo". Ter- wijl ik er juist van houd alles ter discussie te stellen en op ontdekkingsreis te gaan.' Ramon is geen kok die klakkeloos ko- pieert. 'Toen ik de Aziatische keuken ont- dekte, werd ik gegrepen door de uitge- sproken smaken en ben ik zelf gaan expe rimenteren. Ik giet klassiek koken graag in een andere vorm waardoor nieuwe, span- nende of makkelijkere recepten ontstaan. Zodra ik mijn creativiteit erop los mag laten, wordt het pas echt interessant. De Aziatische keuken leent zich daar goed voor. Laatst heb ik bijvoorbeeld een oosterse souffle gemaakt door er banaan en kardemom aan toe te voegen. Aziatisch koken is vanwege die expliciete smaken trouwens best lastig. Je moet altijd stre- ven naar harmonie. En gember, anijs of kokos kunnen behoorlijk overheersen.' 'voor mijn gezin koken vind ik fijn. Ik kijk eerst in de koelkast wat er nog is. De leukste dingen ontstaan als er weinig in huis is. Het einddoel is altijd iets heerlijks. De weg ernaartoe is erg leuk. En soms heb ik gewoon zin in lekker en lekker veel eten.' 'Als je kruiden hakt en snijdt, komen de smaken vrij. Met de vijzel kruiden fijnmalen werkt helemaal geweldig. Zo ontstaat een echte smaakexplosie.' 'Deze tang is mijn derde hand. Zonder zou ik niets kunnen en mijn vingers doorlopend branden.' AllerHande 3-2004 85

Allerhande | 2004 | | pagina 85