WI] NAD VIES De opmars van de syrah Van de syrah worden donkere, voile wijnen gemaakt. In sommige ruik je versgemalen zwarte peper, andere geuren naar zoete specerijen en smaken naar chocolade. Eerst vooral gekweekt in Frankrijk, verovert de druif nu stilaan de rest van de wereld. Stoere wijn Winterwijn Atlas Vineyards Syrah: 3.99 Enclaves des Papes: 3.89 Casillero del Diablo Syrah: 5-99 SUCCESdruif De syrah is een succesdruif. In steeds meer gebieden over de hele wereld wordt hij aangeplant. In Nederland was hij vooral bekend ails de druivensoort van de Rhonewijnen. Tegenwoordig zijn ook de syrahs uit de Languedoc populair, evenals de shiraz-wijnen uit de Nieuwe Wereld. Aan het einde van de negentiende eeuw nam de Schot James Busby de Franse syrah mee naar Australie. De druif voelde zich er thuis en werd er bekend als shiraz. Hoewel de syrah en shiraz als planten nog steeds veel overeenkomsten vertonen, zijn de wij nen ervan verschillend. Een kenmerk van de Franse syrah is de geur van bosvruch- ten, leer, tabak en versgemalen zwarte peper. In een shiraz komt die peper niet voor. De donkere wijnen uit Australie sma ken naar rijpe pruimen en chocolade. Sy rahs uit Spanje, Italie, Corsica en Zwitser- land lijken het meest op de ferme, frisse, Franse wijnen. Shiraz-wijnen uit California, Argentinie en Zuid-Afrika hebben meer het karakter van de Australische shiraz. Van zowel de syrah als de shiraz worden monocepages gemaakt. Dit zijn wijnen die een druivensoort als basis hebben. Als op het etiket syrah of shiraz staat, is meteen duidelijk dat de wijn helemaal of voor meer dan tachtig procent uit de kruidige druif bestaat. Maar ook wijnen waarbij de naam van de druif niet op het etiket staat ver- meld, kunnen pure syrahs zijn, zoals de Flermitage, St-Joseph en Cornas uit het noordelijk deel van de Rhonevallei. Wijn- makers van deze syrahs voegen in som mige jaren de witte viognier toe om hun stoere wijn eleganter te maken. Voor wij nen als Cotes du Rhone en Chateauneuf-du- Pape wordt syrah geblend met andere drui- ven als grenache, mourvedre en cinsaut. In Australie komt naast de monocepage ook de Cab-Shiraz, een blend van cabernet sau- vignon en shiraz, heel veel voor. Met name syrahs zijn wijnen om aan tafel te schenken. Ze kunnen stevige tannines bevatten waardoor ze wat stroef aanvoe- len in de mond. Dat stroeve gevoel ver- dwijnt zodra de wijn met eten wordt ge- combineerd. Dankzij de donkere aroma's en het kruidige karakter smaken syrahs en shirazs lekker bij winterse gerechten. De slanke, elegante en vaak frisse Rhonewij nen zijn heel geschikt om bij een steak au poivre of een stoofschotel met vlees en knapperige groenten te schenken. De voile, soepele syrahs uit de Languedoc doen het goed bij couscous en bij bonen- schotels met chorizo. Veel rijpe shiraz- wijnen uit de Nieuwe Wereld zijn rond en komen een tikkeltje zoet over. Dat zachte zoetje maakt dat ze ook bij oosters ge- kruide vleesgerechten als een Indonesi- sche rendang passen. C» MAROKKO Ook in Marokko gedijt de syrah. Hij groeit op de uitiopers van het Atlasge- bergte in Beni M'Tir, een wijngebied ten noordoosten van Casablanca. In deze mondvullende, zachte wijn komen alle syrah-trekjes voor. Hij heeft een peperige geur en aroma's van mokka en specerijen. Hij is ge maakt om bij geroosterd (rood) vlees en geroosterde groenten te drinken. Denkaan lamskotelet- ten met ratatouille, gevulde paprika's of romige kaas met een uitgesproken smaak zoals kernhem en abdijkaas. WIJNCATEGORIE 8 AC COTES DU RHONE VILLAGES, FRANKRIJK In deze niet-zware maar wel voile Rhonewijn is de syrah geblend met grenache, carignan en cin saut. Hij heeft een zwoele, kersenachtige smaak die het goed doet bij pate met bessen- compote, konijn met pruimen, moussaka met lamsgehakt en pasta met paddestoelensaus. |*ggp«aw nmpM WIJNCATEGORIE 8 RAPEL VALLEY, CHILI Wijnen uit Chili houden het midden tussen die uit de nieuwe en de oude wereld. De Casillero del Diablo heet dan ook niet Shiraz maar Syrah. Deze voile, stevige wijn komt tege- lijkertijd rijp en fris over. Hij doet het goed bij steaks met tomaten- salsa, gegrilde entrecote met peperkorrels, gebraden hazenrug en belegen boerenkaas. WIJNCATEGORIE 9 AllerHande 3-2004 73

Allerhande | 2004 | | pagina 73