Mevrouw Bosch (83): voorbeeld, met botersaus en sla. 'We aten boeren In Indie aten we al Hollandse pot. Richard Herst (50): AllerHande 3-2004 69 'Vandaag hebben we rendang, sambal goreng boon- tjes en witte rijst. Het mag iets pittiger maar het is goed klaargemaakt. Ze koken altijd wat meer, zodat je 's avonds wat mee kunt nemen om in je kamer op te warmen. Zo nu en dan kook ik nog wel voor mezelf. Een lekker stukje vis bij- We aten boerenkool en erwten- kool, met rijSt' soep. Met rijst, dat wel. In Neder- land moet je altijd wachten tot het koud wordt om erwtensoep te eten, in Indie kon je dan lang wach ten. Daarom aten we dat gewoon wanneer we er zin in hadden. In Indie ontmoette ik een Brabander en daar ben ik mee getrouwd. Mijn vader kwam van Zuid-Celebes, mijn moeder van Java en als kind aten we uit beide keukens. Sommige gerechten van Celebes vond ik wel lekker, maar ze zijn vaak zo flauw vergeleken met Javaanse gerechten. Mijn fa- voriet was altijd palu mara, een visgerecht uit Ma kassar. Heel jammer dat het hier niet te krijgen is.' 'Alle bewoners van Dennenrust komen uit voorma- lig Nederlands-Indie of hebben er een band mee. In de jaren vijftig zijn velen van hen naar Nederland gekomen. Nu ze ouder worden, vinden zij het pret- tig samen met hun cultuurgenoten te wonen. Het leuke van het koken voor deze bewoners is dat ze van goed Indisch eten houden. Maar let wel, ze hebben het koken allemaal van huis uit meegekre- gen, dus hebben ze er ook allemaal ver- 'Sambal Staat stand van. Het huidige Indonesie kent net zoveel eilanden en streken als ver- altijd Op tafel" schillende keukens. De een wil zijn sajoer droog, de ander nat. Omdat we niet aan ieders smaak kunnen voldoen, koken we Midden-Javaans, dus redelijk mild. Er staat altijd sambal op tafel voor wie het wat pittiger wil. Na- tuurlijk houden we rekening met dieten. Wie wei- nig zout mag, geven we een beetje vissaus voor de smaak. Soms bereid ik een Grieks of Italiaans ge- recht. Dat waarderen de meesten. Maar een schotel vindt niemand lekker: chili con carne.'

Allerhande | 2004 | | pagina 69