Fonduen op twee manieren Vlees Vegetarisch Vis Groenten fondue De opmars van oosterse fondue begon toen de Mongolen eeuwen geleden hun 'vuurpot' meenamen naar China, om hierin hun traditionele gerecht van in bouillon gepocheerde plakjes lamsvlees te bereiden. De pan met het karakteristieke schoorsteentje wordt tegenwoordig ver- warmd door veilige pastabranders in plaats van gloeiende houtskooltjes. De basis van dit gerecht is een krachtige kip- pen (bouillon, met eventueel een oosters smaakaccent van plakjes gember, sereh (citroengras), een paar druppels sesamolie of fijngehakte koriander. Voor fonduen zijn de porties altijd royaal. Reken op 200 gram groenten en 200 gram vlees en/of vis per persoon (in verschillende smaken) en rangschik alle ingredienten decoratief op schalen. Door het snijwerk vergt de voor- bereiding van bouillonfondue best wat tijd, maar als de gasten er zijn, hoeft alleen nog maar de bouillon verwarmd te worden. In het Verre Oosten legt men een deel van de ingredienten in de pan en dan gaat het deksel erop. Zo blijft de bouillon goed heet. Na enkele minuten vist men met eetstok- jes de gare ingredienten uit de bouillon en doopt ze in een sausje, Dat kan bijvoor- beeld lichte sojasaus, hoisinsaus, oester- saus of zoete chilisaus zijn. Maar het kan 00k makkelijker: aan tafel vult iedereen een speciaal schepnetje met lekkere hapjes en laat dit in de hete bouillon zakken. Japanners haden de gare hapjes graag door losgeklopte eierdooiers. Het is beter hier- voor geen rauw ei te gebruiken, maar ge- pasteuriseerd, salmonellavrij eigeel (pak a 6 cups, Danegg). De bouillon wordt tijdens het fonduen steeds aromatischer. Lekker om na de maaltijd uit kleine kommetjes op te drinken of er de volgende dag met alle overgebleven ingredienten en eiermie een goedgevulde soep van te maken. O Wanneer vlees eerst een uur in de vriezer wordt gelegd, is het gemakkelijk met een scherp mes in dunne plakjes te snijden. Kies malse vleessoorten die snel gaar zijn, zoals ossenhaas, rosbief, kipfilet, varkenshaas, kalfsoester en lamsboutlapjes. Het vlees krijgt extra smaak door het kort te marineren in bijvoorbeeld Thaise vissaus met ringetjes rode peper of teriyakimarinade (flesje a 250 ml, Kikkoman). Voor mensen die liever geen vis of vlees eten valt er bij bouillonfon due genoeg te genieten. Cebruik dan een krachtige kruiden- of groentebouillon als basis en zet wat meer groenten op tafel. Tofu is een prima vleesvervanger en wordt extra lekker door de gare blokjes te dippen in lichte soja saus met geroosterd sesamzaad. Ook reepjes of ruitjes omelet kunnen in de hete bouillon worden opgewarmd. In blokjes of plakjes gesneden vis zijn zo gaar en zeer geschikt voor bouillonfondue. Hetzelfde geldt voor grote garnalen. Gamba's (koelvers), scampi (diepvries) of tijgergarnalen (diepvries) moeten enkele minuten in de bouillon garen. Cocktailgarnalen en gekookte mosselen zijn al gaar en hoeven alleen opgewarmd te wor den. Vis en vlees samen in de fon- duepan is geen bezwaar; het geeft de bouillon extra smaak. Het is leuk om te kiezen voor oosterse groenten zoals Shanghai paksoi en shii-takes. De groenten moeten knapperig blijven, daar- om worden ze in stukjes gesne den zodat ze snel beetgaar zijn. Aan de vorm wordt in Azie veel aandacht besteed: bosuitjes in schuine stukken, bloemetjes van wortel, ruiten van peultjes en repen oesterzwam. Bladgroenten als waterkers en spinazie slinken zeer snel in de bouillon. AllerHande 3-2004 33

Allerhande | 2004 | | pagina 33