SIEMATIC keuken u Mijn trots MARIITIE OPHOF -a c O CD 4— p Om te vieren dat AllerHande af lopen jaar 20 jaar bestond, konden lezers met de jubileumpuzzel meedin- gen naar mooie prijzen. De oplossing luidde: Twee decennia lekker eten. Op 28 november werd in Leiderdorp een cheque voor een keuken van Siematic, inclusief Siemens keukenapparatuur, t.w.v. 20.000 door supermarktmana- ger Ed Vrijenhoek uitgereikt aan mevrouw Verschragen en partner. Als de keuken is gei'nstalleerd, zal de koel- kast 00k nog eens persoonlijk worden gevuld door het AH-filiaal. Dreann (33): 'Mijn vriendin en ik zijn gek op Japans eten, dus vanavond eten we suki yaki, dat is een pakketje waar je zeif nog vlees en groenten aan toe moet voegen. Het is snei kiaar en heel lekker. We eten nauwelijks Hollandse pot. Pasta, rijst en Japans eten behoren tot onze favorieten.' Het vijfdedeelvan de Wereldreeks brengt de lezer naar China. Het land van de stoomge- rechten, de wokmaaltijden, de dimsum, de pekingeend en nog veel meer lekkere gerechten. Met dit boek erbij kunt u het 00k eens zelf bereiden, het is makkelijker dan u denkt. De culinaire ontdekkings- reis voert langs de hoofdstad Peking, de zuidelijke stad Kanton en de metro- pool Hongkong. Maak kennis met de lokale eetgewoonten, bezienswaardig- heden en met de heerlijke gerechten. Het boek is rijk geillustreerd met prachtige foto's. In de winkel vanaf 16 februari. Prijs 8.95 Marijtje Ophof, junior category manager maaltijden: 'Albert Heijn heeft alleen al op oosters gebied vijftig soorten ver- smaaltijden uit diverse wereldkeukens, zoals Indonesie, China, Thailand of India. Daarnaast hebben we diverse maal tijden voor verschillende eetmomenten. Bij grote gezin- nen zijn de nasi- en bamimaaltijden populair. Voor mensen met een druk leven die even snel iets lek- kers willen eten, hebben we eenvaksmaaltijden zoals foe yong hai met bami of mihoen met ketjap, kip en ei. En wil je echt iets speciaals eten, dan hebben we authentieke oosterse gerechten zoals Thaise kip met cashewnoten of Indi- ase kip tikka massala. Ook in het Koken 81 Stomen-assortiment hebben we oosterse maaltijden. Het populairste gerecht in deze lijn is kip tandoori. Het mooie ervan is dat rauwe ingredienten ge- stoomd worden in de magnetron. Ultiem gemak en genieten dus!'

Allerhande | 2004 | | pagina 15