KOFFIE Koken met... Croene koffie fiebonen uit de bessen worden gehaald. Wat direct opvalt, is de mate van automatisering. Oor- verdovend doen de 'wet dry mills' hun werk. In een vloei- ende beweging worden de bes sen van hun 'pulp' (vruchtvlees) ontdaan. Henry legt uit wat met de pulp gebeurt. 'Omdat onze cooperaties al voor een deel aan eisen van Utz Kapeh voldeden, zoals toegang tot scholing en medische zorg, kunnen we rela- tief meer aandacht besteden aan veilige productie en milieu. We zijn bijvoorbeeld voortdu- rend op zoek naar manieren om water te besparen en te recy- clen. En speciale wormen maken compost van de pulp, die weer wordt gebruikt bij de be- mesting van koffieplanten.' Na het ontpulpen belanden de koffiebonen in fermentatie- tanks. Tijdens het gisten wordt een belangrijk deel van smaak en aroma bepaald. Vervolgens worden de bonen in molens ge- droogd en de laatste vliesjes verwijderd. Wat overblijft is 'cafe oro' of groene koffie, klaar om gebrand te worden in Zaandam. Over de voordelen van Utz Kapeh is Henry kort maar krachtig: 'We werken ef- ficienter en milieuvriendelij- ker. En door het directe contact met Albert Heijn weten we beter wat koffiedrinkers aan de andere kant van de wereld wil- len. De beste koffie. Op alle fronten.' C» Zaandam. De ruwe koffie wordt gemelangeerd en ge brand. Perla heeft door de unieke manier van branden eei voile, niet-bittere smaak. Alle Perla-koffie is Utz Kapeh- gecertificeerd. Kijk ook op www.ah.nl/perla. -4 De gedroogde koffiebonen worden ge- controleerd. Na het pellen zijn deze klaar voor transport.

Allerhande | 2004 | | pagina 108