Via www.ah.nl/perla kan de herkomst van elk pak Perla worden bekeken El Volcan Herbebossing is een van de onderdelen van Utz Kapeh Cooperaties tief tot het onafhankelijke keurmerk 'Utz Kapeh' - Maya- taal voor goede koffie. Samen- werkende producenten, bran- ders, handelaren en de orga- nisaties Hivos, Solidaridad en Stichting Doen hebben een productie- en gedragscode voor verantwoorde koffie opgesteld. Boeren die zich aansluiten bij Utz Kapeh worden op verschil- lende manieren geholpen, waarbij het belangrijkste uit- gangspunt is dat ze uiteindelijk in staat moeten zijn hun be- drijf op verantwoorde wijze te leiden. Zowel op economisch, sociaal als milieuvriendelijk gebied. Van boer naar onderne- mer zeg maar. Sinds vorig jaar is ook alle Perla-koffie van Al bert Heijn voorzien van het Utz Kapeh-keurmerk. Behendig stuurt Radford Relyea zijn jeep tussen de kuilen en plassen van het eindeloos lij- kende modderpad. Radford is de manager van een van de koffieplantages die verstopt liggen tussen de adembene- mende Guatemalaanse bergen. We zijn op weg naar 'Finca El Volcan', de bakermat van Utz Kapeh. Mistflarden waaien op uit de rivieren en watervallen in de jungle. Radford wijst non chalant naar de gewassen langs de weg: 'kardemom, vanille, teakhout, koffie, koffie, kof fie...'. In de donkere vallei zijn kookvuren te zien van de tien- tallen families die op de plan- tage wonen en werken. Dit is de wereld van koffie. Voor dag en dauw klninken stemmen en gelach van met donkergroene koffieplanten be- groeide hellingen. In groepjes zijn families op de lager gele- gen plantages de eerste oogst van het jaar aan het plukken. 'Alleen de rode bessen verdwij- nen in de manden,' legt Rad ford uit. 'Die zijn rijp. Groene en gele moeten nog even blij- ven hangen.' Hij wijst naar de bananenbomen die om de paar meter tussen de koffiestruiken staan. 'Schaduw is belangrijk bij het verbouwen van koffie. En een stuk aangenamer voor de plukkers, die zo tegen de felle zon worden beschermd.' Aan de overkant van de vallei zijn de contouren van een bos in wording zichtbaar. Herbe bossing is een van de onderde len van Utz Kapeh. Radford: 'Op dit moment zijn we bezig land te geven aan de werkne- mers, zodat ze hun eigen voed- sel kunnen verbouwen en kip- pen kunnen houden. Op het plantageterrein zijn de creche, school en kliniek voor iedereen toegankelijk.' Ook in Costa Rica werkt een aantal koffiecooperaties vol- gens de Utz Kapeh-methode. Henry Chacon van Suscof neemt ons mee naar een 'bene- ficio', een fabriek waar de kof- Costa Rica. Bij de 'beneficio' worden de koffiebessen gelost Het proces om de bonen uit de bes te halen kan beginnen Costa Rica. Koffieboeren die zijn aangesioten bij cooperaties komen elke dag om drie uur de koffiebessen afleveren. Met gekleurde bollen en blokken wordt op een telraam bijgehouden hoeveel hun oogst bedraagt. El Volcan. Elk jaar ievert dit schooltje weer leerlingen af. Naast de school heeft de plantage een creche en een kliniek. tscuda THahan ittnea I i t\ 3/oItra

Allerhande | 2004 | | pagina 107