O DE OORSPRONG Verantwoord koffiedrinken met Utz Kapeh Sinds vorig jaar gebruikt Perla alleen nog koffie die verantwoord is geproduceerd volgens de normen van Stichting Utz Kapeh. Via www.ah.nl/perla kan iedereen opzoeken welke boer 'zijn' koffie heeft geoogst. AllerHande ging op bezoek bij twee koffieplantages. Coede koffie KenjeKOFFIEBOER Er zijn twee soorten koffieplan ten: 'Coffea Arabica' en 'Coffea Robusta'. Arabica gedijt het best in een vochtig. gematigd klimaat op hoogtes van 600-1800 meter. Een blik op een deel van de 288 hectare koffie van Finca El Volcan. Nederlanders zijn enthousi- aste koffiedrinkers. Per jaar drinken we gemiddeld 150 liter per persoon! Alleen Scan- dinaviers en Oostenrijkers drin ken nog meer. Thuis, op het werk of in een koffiecafe ge- niet iedereen van zijn eigen fa- voriet: espresso, cappuccino, koffie verkeerd of een van de nieuwe trendy smaken. Het bakkie koffie hoort bij onze cultuur en is belangrijk voor onze sociale contacten. Voor wie koffie nog belangrijker is, op een heel andere manier, is de koffieboer aan de andere kant van de wereld. In een groot aantal ontwikkelingslan- den is de productie van koffie het voornaamste middel van bestaan. Langs de evenaar, van Guatemala tot Vietnam, zijn miljoenen mensen dagelijks bezig met de productie van koffie. Helaas heeft koffie, juist door z'n grote populariteit, al lange tijd een bittere bijsmaak. Zo zorgt de huidige overpro- ductie voor lage koffieprijzen die armlastige producenten in ontwikkelingslanden in proble- men brengen. Daamaast zijn deze landen vaak politiek in- stabiel en is er weinig aan- dacht voor het milieu en de maatschappelijke situatie van de mensen die hun brood ver- dienen in de koffie. Fair Trade-organisaties zoals Max Havelaar (00k bij Albert Heijn verkrijgbaarzetten zich al jaren in om de omstandighe- den van de boeren te verbete- ren. In het hart van Guatemala, waar onder andere de koffiebo- nen voor het Albert Heijn-huis- merk Perla vandaan komen, vond de Belgische plantage- eigenaar Nick Bocklandt dat er een manier moest komen om nog meer mensen aan de ver- antwoorde koffie te krijgen, tegen dezelfde winkelprijs. Uit- eindelijk leidde zijn initia- ►-

Allerhande | 2004 | | pagina 104