Gepensioneerde medewerkers komen hier eens in de week nog steeds hun kaas kopen Trots Een Zaanlander verliest nooit zijn smeuTgheid Kampioen De korsten worden gecontroleerd op ruwe kantjes. In de spiegel is ook de achterkant van de kazen te zien. Te veel korst wordt weggeschaafd. Ook worden de dikte, het gewicht en de breedte gecontroleerd. van uitgestrekte weidegron- den, slootjes, stolpboerderijen en zwartbonte Clara's en Jaco- ba's onder een deken van ge- spierde stapelwolken. Vroeg in de ochtend rijdt een grote melkwagen over een smalle klinkerweg naar de kaasmake- rij. Een tafereel dat zich zeven dagen per week afspeelt. De kaasmakerij in Lutjewinkel is producent van Albert Heijn's Zaanlander kaas. Fred Raaijmakers, plantmana- ger en Brabander tussen West- Friezen: 'Ik vind het mooi om te zien dat mensen hier zo trots zijn op hun kaas. Trots op hun dorp en trots op de fa- briek. Gepensioneerde mede werkers komen hier eens in de week nog steeds hun kaas kopen. 'Kaas maken is niet vre- selijk moeilijk,' zegt Fred. 'We doen het eigenlijk net zo als de Egyptenaren het duizenden jaren geleden voor het eerst deden. In Egypte werden koei- enmagen als boodschappentas gebruikt. Toen iemand melk in zo'n tas had laten staan, ont- dekte hij een paar dagen later dat de samenstelling was ver- anderd. Het enzym dat nog in de koeienmaag aanwezig was, zorgde dat de eiwitten, vetten en mineralen in de melk waren samengeklonterd. Dat was de eerste wrongel en het begin van kaasbereiding. Dit enzym gebruiken we vandaag de dag steeds om wrongel te maken. Het grote verschil is dat we nu kaas maken die constant van smaak is.' Daarvoor beschikt de fabriek over geavanceerde pro- ductielijnen. Zes man volstaan om de productie op gang te houden. Van de aanvoer van verse melk tot de laatste con- trole voordat de kazen op tran sport gaan. Van de kaasmakerij gaan de kazen naar de rijperij waar de Zaanlanders de tijd krijgen om op smaak te komen. Fred Raaijmakers werd er kam pioen, keurmeester Arie van Vliet behaalde de bronzen medaille bij het Nationale kaas- keurconcours. Zeshonderd keur- meesters moesten er tien kazen kunnen onderscheiden. Zaanlander is er in zes sma- ken. Van zacht mild tot over- rijp. 'De milde, dat is net room,' zegt hij. Hij trekt met zijn kaasboor zorgvuldig kaas- monsters. De kaas rijpt van buiten naar binnen. In het hart is de kaas het romigst. 'Smeu'ig, niet zo vet,' kwalifi- ceert hij de licht pikante Zaan lander. 'Een Zaanlander ver liest nooit zijn smeu'igheid,' zegt Arie. De wrongel wordt in kuipen van zestien liter geperst. Jonge kazen verblijven een paar dagen in een pekelbad. De pekel bevat meer dan twintig procent zout. AllerHande 1-2004 77 In het laboratorium wordt het vochtgehalte van een vier dagen oude kaas gecontroleerd. Veel smaak heeft de kaas dan nog niet. Enzymen die smaak geven, moeten hun werk nog beginnen. Een laborant toont monsters van de melk waarmee die dag kaas is gemaakt.

Allerhande | 2004 | | pagina 77