O DE OORSPRONG Zaanlander is de kaas der kazen. De koeien die grazen op Noord- Hollandse bodem geven een ziltige melk die bij de bereiding tot kaas minder zout nodig heeft dan andere kazen. De smaak is vol en zacht. Ook van de oudere soorten. Een heel eigen smaak In de fabriek wordt melk ge- pasteuriseerd en worden bacterien uit de melk gecentrifugeerd. De melk van de boer bevat dan nog te veel vet. Een deel van de melk wordt ontvet en dan weer gemengd tot de juiste vetverhouding. Het hart van de kaasmakerij. Na het pasteuri- seren voegt de kaasmaker de ingredienten toe om van melk wrongel te maken. BESCHERMDE kaas Wat goed is moet je koeste- ren en beschermen. Itali- anen en Fransen hoef je daarover niets te leren. De kwaliteitsmerken die zij voeren om hun producten of eigenlijk zichzelf te beschermen weten ze tot in details door te voeren. Zo kregen de Italianen het in juni 2003 voor elkaar dat par- mezaanse kaas alleen parme- zaanse kaas mag heten als hij in de streek van herkomst ge- sneden of geraspt is. Fransen laten zich de kaas ook niet van het brood eten met hun cham pagne die buiten de streek al leen mousserende wijn ge- noemd mag worden. Italianen met hun Denominazione d'Ori- gine Protetta (D.O.P), Fransen met hun Appellation d'Origine Controlee (A.O.C). Dan de Noord-Hollanders met hun NH. NH? Noord-Holland is traditioneel leverancier van de grand cru's onder de Neder- landse kazen en die zijn met de letters NH beschermd. Ook Zaanlander, de kwaliteitskaas van Albert Heijn, is voorzien van dit kwaliteitsmerk. Het ge- heim van Noord-Hollandse kaas zit in de grond waar de koeien op grazen. De sappige weiden zijn honderden jaren gevoed met water en wind van zee. Het ziltige gras zit vol mi- neralen die eerst de melk en vervolgens de kaas een heel eigen smaak geven. Kaas ma ken gebeurt in Noord-Holland al zolang er koeien zijn, want kaas was in vroeger eeuwen 'melk' die lang houdbaar was. Elke grote boerderij had koei en. Toen boeren meer koeien kregen, begonnen ze hun kaas te verkopen aan de buren. Nog later verenigden zij zich in kaasfabrieken. De kaasfabriek West-Friesland in Lutjewinkel ging in 1916 van start. Rond die tijd stonden hier in de kop van Noord-Hol land meer dan honderd kaasfa brieken. Nu zijn er in heel Noord-Holland nog een hand- vol in bedrijf. Het dorpje Lutje winkel is niet meer dan de naam zegt (lutje betekent klein). Een paar huizen in een Noord-Hollands landschap ►-

Allerhande | 2004 | | pagina 74