KOKERS Frank (12): zoet. Als ik thuis ketan wil eten, ketan erg lekker Anneke (55): lievelingsrecepten' lende maaltijden koken. Omdat eten 'Dit is mijn eerste jaar op het vasteland en in het begin was het best wel wennen. Elke vrijdagmiddag ga ik terug naar mijn ouders, broertje en zusje op Vlieland. Eerst met de fiets, dan de trein en daarna natuurlijk de boot. Mijn vader is Indonesisch, dus thuis eet ik vaak Indisch. Ik vind vooral zwarte ketan erg lekker, dat is een soort rijstpap. Ik eet het niet Vind ZWaite als nagerecht, want het is niet echt dan vraag ik mijn opa en oma of ze het in de toko willen kopen. Zij wonen namelijk op het vasteland, op Vlieland kun je ketan niet in de winkel krijgen. Ik ga bij ze langs en neem de rijst mee op de boot. Anneke maakt elke dag wat anders klaar. Soms eet ik dingen die ik thuis niet krijg. Laatst kreeg ik voor het eerst spaghetti met toma- tensaus. Alleen kaas en vis vind ik niet lekker, maar daar houdt Anneke wel rekening mee. Het liefst eet ik eigenlijk friet. Bij mijn ouders is vrijdag altijd frietdag. Maar dat is hier op het internaat ook zo.' AllerHande 1-2004 69 'Wie in het weekend muffins of pannenkoeken wil bakken, mag dat. Meestal zijn het de meiden die dat doen. De avondmaaltijden kook ik altijd. Met opruimen, afspoelen en de spullen in de vaatwas- ser zetten, helpen de kinderen om de beurt. Ik doe ook de boodschappen en bedenk wat we eten. Na tuurlijk houd ik wel een beetje 'OllderS mailen hun rekening met wat ze niet lusten, maar ik kan niet tien verschil- het geen grote fruiteters zijn, zorg ik voor extra veel verse groenten. In het weekend wil ik nog wel eens wat nieuws uitprobe- ren. Laatst heb ik voor het eerst Grieks gekookt, dat vonden ze best lekker. Een van de kinderen wilde graag kip piri piri, nou dan wil ik dat wel maken. Soms mailen ouders zelfs uit het buiten- land het lievelingsrecept van hun kind. Ik zou nooit postelein bereiden, dat vind ik zelf helemaal niet lekker en de kinderen waarschijnlijk ook niet. Net als spruitjes. Vrijdag is bij ons altijd junkfood-dag.'

Allerhande | 2004 | | pagina 69