P Chili blijft verrassen. Dat ervaar je als je door het land reist, dat proef je in de wijnen. De druiven groeien er langzaam en gelijk- matig, en leveren de heerlijkste wijnen. Arzev\f\v)ie De beste bodem Chileense wijnen sma- ken fruitig en komen zacht en warm over Smaak van de druif Wijnparadijs Aconcagua Valley Valparaiso CasablancaValley Maipo Valley - SANTIAGO Rancagua Rapel Valley Curico Valley - Maule Valley- Chili is een paradijs tussen de Andes en de Stille Oce- aan. Het lange en smalle land ligt goed verstopt tussen de majestueuze bergketen in het oosten, het weidse water in het westen, de Atacama woestijn in het noorden en Antarctica in het zuiden. Rijdend van noord naar zuid over de Pan Ameri can Highway, krijg je een prachtige indruk van dit kleur- rijke land. De echte schoonheid ontdek je als je over de vaak nog onverharde wegen toert. Tussen de Andes en de oceaan liggen meren, rivieren, stadjes, bergketens en glooiende heu- velrijen. De wijnstokken staan op de mooiste hellingen in kom- vormige valleien. Niet alleen toeristen, maar ook Chilenen zelf doen nog steeds ontdekkingen in eigen land. Wijnmakers zoeken voort- durend naar de ideale groei- plaats voor een bepaalde drui- vensoort. Chili heeft een uitstekend wijnklimaat. In de zomer kan het overdag zinde- rend heet zijn, maar door de koele wind vanaf de oceaan daalt de temperatuur 's nachts flink. Hierdoor ontwikkelen de druiven zich langzaam en ge- lijkmatig. Maar die wind waait niet overal even hard. Bergen, heuvels en wateren hebben grote invloed op het klimaat. Over kleine afstanden kunnen grote verschillen voorkomen. Van deze verschillende klima- ten maken de wijnbouwers ge- bruik. Zij proberen precies in kaart te krijgen welke bodem, welke helling, welk bergkom- metje de beste mogelijkheden biedt voor een bepaalde druif. Door de diversiteit van het Chi leense landschap voelen veel druivensoorten zich er thuis. De chardonnay doet het goed in koelere gebieden als Casablanca en Aconcagua. Cabernet sauvig- non en carmenere gedijen beter in gebieden als Conchagua, Curico en Maipo. In Chili worden veel 'cepages' gemaakt. Dit zijn wijnen die 50 AllerHande 1-2004

Allerhande | 2004 | | pagina 50