ilNHOUD c Een andere kerst ^/eAxleAs ctub 65 Kerstkalkoen 80 Thuisrestaurant 91 Schuif het in de oven 121 Snelmenu 134 Kerstkoekjes 146 Oud nieuw-buffet 12 Winkelnieuws Nieuwe producten en interessante wetenswaardigheden. 140 Air Miles Topaanbieding Deze maand extra voordelig: 164 Colofon en volgende maand Stel zelf uw menukaarten samen op www.ah.nl! i^UAA^x^vvCAy: Een heerlijke Angelsaksische traditie: gevuide kalkoen. Met dit stap-voor-stap- recept is het makkelijker dan je zou den- ken. Hier opgediend met cranberrysaus. Niets is feestelijker dan een mooi gedek- te tafel. Maar hoe hoort het ook alweer? Richtlijnen voor de perfect gedekte tafel. Makkelijk tijdens de drukke feestdagen: laat hoofdgerecht, bijgerecht of nage- recht iekker sudderen en stoven in de Druk, druk, druk? Door slim te combi- neren staat er in een handomdraai een feestelijk gerecht op tafei. Voor bij de koffie of thee: krokante kerst koekjes in alle soorten en maten. Het huis gaat er heerlijk door ruiken! Begin het jaar goed met sprankelende champagne of bubbelwijn en een tafel vol verleidelijke, zelfgemaakte hapjes. 's werelds lekkerste geuren. Wat staat er in de volgende AllerHande? Wij zijn dit jaar aan de beurt. Aan de beurt? Ja. Het zit namelijk zo: bij mijn schoonfamilie thuis heeft ieder - beurtelings - de taak het kerstfeest te organiseren. En dat is niet mis. Zwager is een fantastische kok in z'n vrije tijd. Franse keuken, vriendin een perfecte gastvrouw, alles in stiji. Schoonzusje doet er niet voor onder. Met zoonlief - die studeert voor kok - aan het fornuis, dochter redderend en zorgend, en pa de fles- sen ontkurkend, is het daar culinair verantwoord en zeer ver- trouwd. En natuurlijk is schoonmoeder de 'finishing touch'. Haar aandeel bestaat uit het bedenken van leuke cadeautjes, lekkere hapjes en het feit dat ze ons familiehoofd is! En dan wij. Wij doen het altijd een beetje anders. Laatste keer een huis gehuurd op het platteland. Veel mensen bij elkaar, ieder wat in deeetmand meegebracht. Hilarische taferelen, spelletjes aan de grote tafel, drank, hapjes, plezier. Ook leuk. En nu, nu zijn we weer hard aan het bedenken hoe een beetje anders kerst met elkaar te vieren. Wat we gaan doen? Wij gaan... eten uit de kerstboom. Dat klinkt misschien gek, maar wordt heel gezellig. Zoveel familieleden als er zijn, zoveel kaar- tjes hangen er in de boom. Op elk kaartje staat een 'keuken- taak'. Varierend van het tafeldekken en het meebereiden van het voorgerecht tot het inschenken van de wijnen en het klop- pen van de slagroom voor het dessert. Samen delen, samen ge- nieten. En de inspiratie? Die halen we natuurlijk uit deze uitge- breide kerst-AllerHande. Een prachtige tijd, kerst... Het gaat er niet om hoe je het doet, maar dat je het doet en zorgt voor de mensen om wie je geeft. Ik hoop dat ook u veel inspiratie haalt uit deze kerst-Aller Hande, die voor elk wat wils biedt en die het gewone voor u bijzonder heeft gemaakt. Mieke van Laarhoven Hoofdredacteur

Allerhande | 2003 | | pagina 5