O DE OORSPRONG Serranoham is traditioneel een ham uit de bergen van Spanje. Boeren gebruikten de wind uit de sierra's in de winter om de ham onder koele omstandigheden te conserveren en in de zomer om hem te drogen en te rijpen. De productie voltrekt zich tegenwoordig in een loods waar de natuurlijke omstandigheden van vroeger worden nagebootst. Hete luchtstromen stalen plaatjes, een soort malienkolders. Manager Andres Ripoll: 'De trend is magere varkens, maar wij willen juist de vette.' De verse hammen worden ontdaan van vel en overtollig vet. 94 AllerHande 12-2003 De keukenschorten van de slagers zijn gemaakt van Na net snijwerk heeft de achterpoot de ideale vorm voor een serranoham. Later zal in de bil in de vorm van een V het vel weggesneden worden. Langs de punt van de V loopt het vet en het vocht dan weg. SERRANO serenade De provincie Extremadura ten zuidwesten van Madrid is het land van de varkens en conquistadores. Het dorp Trujillo in het midden van de provincie is de geboorteplaats van Francisco Pizarro, de ver- overaar van Peru. Het dorp haalde opgelucht adem toen deze avonturier in dienst trad van de Spaanse koning en per schip vertrok. Hij had de repu- tatie van een vechtjas toen hij nog varkenshoeder was. Een paar dorpen verderop stond de wieg van Hernan Cortes, ver- overaar van Mexico. De stre- ken in Spanje waar traditioneel hammen worden gedroogd, be- vinden zich in de buurt van bergen. Het woord serrano komt van sierra dat bergketen betekent. Letterlijk zaag: de kartelrand staat voor de con- touren van bergen. Extrema dura ligt ingeklemd tussen de sierra Bejar in het noorden en de sierra Jabugo in het zuiden. De bergen zorgden in vroeger tijden voor luchtstromen waar- van de boeren bij de productie van hammen handig gebruik maakten. In de winter, als het koud was, slachtten ze hun varkens. De kou gaf de boeren de tijd de hammen te conser veren met zout. Vervolgens werden ze te drogen gehangen. In de lente werd dit proces langzaam in gang gezet, in hete zomers ging de turbo erop. Op- gejaagd door hete berglucht lagen de hammen dan te zwe- ten en druppelen, ondertussen steeds meer smaak en geur ►-

Allerhande | 2003 | | pagina 98