r Favoriet^n st ru mentB OTOPRECEPT Oud en nieuw 'Centraal bij ons staat de nieuwe Nederlandse keuken' Bezieling Microplane rasp De 'kachel' is koksjargon voor fornuis. In De Heeren van Harinxma is een flink aantal vierkante meters kachel aan- wezig, want 365 dagen per jaar wordt in dit restaurant op Bilderberg-landgoed Lauswolt in Beetsterzwaag gekookt. Op topdagen schuiven honderdtwintig men- sen aan. Van Gulick: 'Als ze allemaal vijf gangen bestellen, praat je dus over zes- honderd gerechten.' 'Pure topsport' noemt Van Gulick het werk in dit uit 1868 date- rende onderkomen van jonkheer Lycklama a Nijeholt, dat is omgetoverd in een hotel, restaurant en beautycentrum temidden van veel groen. 'Ik werk hier in een gewel- dig team, gasten voelen zich echt welkom. Het verwachtingspatroon ligt enorm hoog. Dat geeft druk. Een voetballer kan in de regionale competitie spelen, maar je kunt 00k voor de Champions League gaan.' Van Gulick is een fan van de ouderwetse Nederlandse keuken. Die oerkeuken - hachee, oliebol, stamppot - geeft hij een moderne jas in de vorm van lichtere sau- zen en meer verfijning. Daarbij zet hij ge- regeld 'vergeten vruchten' op de kaart, zoals kweeperen. 'Authentieke Hollandse smaken proef je helaas steeds minder. Het lijkt wel alsof mensen het steeds simpeler willen maken: niet te veel ingredienten, lekker snel klaar. Dat kan 00k goed zijn, maar daardoor gaan veel mooie dingen verloren. Neem kalfsvlees, een prachtig Nederlands product. Ik werk met alle delen van het kalf, 00k met organen zoals nier, tong, lever, zwezerik.' Van Gulick is een no-nonsenseman: 'Ik wil zuivere sma- ken, geen poespas. Centraal bij ons staat de nieuwe Nederlandse keuken, met ge- bruik van wat er op en in onze grond groeit.' De liefde voor de keuken kreeg Van Gulick, thuis in Brabant, van zijn opa mee. De kleine Marc was altijd in de keuken te vinden als opa een appeltaart ging bakken. Hij kookte nooit, maar die appeltaart... Toen wist ik: ik moest en zou kok worden. En nu weet ik: dit is het mooiste vak van de wereld.' Toch dreigt hij steeds verder van het koksambacht los te raken, want dag en nacht een geoliede machine draai- ende houden, is andere koek dan koken: 'Het is managen, regelen, organiseren. Maar ik sta toch echt nog vrijwel elke avond mee te koken. Dat laat ik niet los.' Een ras-Brabander die zijn geluk gevonden heeft in Friesland. 'De eerste stugge Fries moet ik nog tegenkomen. Daarbij komt dat dit zo'n mooi stukje Nederland is! Het werk trekt een zware wissel op Van Gulick en zijn brigade van twaalf man. Heel soms wordt het hem wat te veel, dan gaat hij even naar de palingboer of de groente- leverancier: 'Zo'n man die vol bezieling paling staat te roken, of een boer die de hele dag op het land bezig is. Daar haal ik enorm veel inspiratie uit. Misschien staan die mannen 00k bol van de stress, maar het verschaft mij wel de rust die ik af en toe nodig heb.' C> Eerdere toprecepten zijn te vinden op www.ah.nl 1 'Deze rasp is werkelijk geweldig. Kaas, truffel, citroenschii... Drachtie fiin eerasDt. De hardsti citroenschii... prachtig fijn geraspt. De hardste kazen rasp je moeiteloos tot fijne snippers. Ik heb nog geen baksteen geraspt, maar mis schien lukt dat 00k wel.'

Allerhande | 2003 | | pagina 84