•5INH0UD december 200B nummer 12 Verder in dit nummer 10 Winkelnieuws 52 Stap-voor-stap borstplaat Zelfgemaakt het lekkerst. (Zie ook speculaas op biz. 74, en hartige banketstaaf op biz. 176.) 64 Snelle toetjes 70 Sints speelgoed 78 Toprecept 84 Kokers en eters 90 Sints snoepgoed 94 De oorsprong 104 Wijnadvies 108 Wild geraas 121 Eireka! 128 Passie 132 Kerstshopping 136 De snelle keuken Smakelijke recepten die binnen 20 minuten op tafel staan en waarmee je voor de dag kunt komen. 145 Air Miles Topaanbieding Extra voordelig: tafeigrili. 156 Health 8c Beauty 161 Vraag 8c antwoord AH Klantenservice geeft antwoord op vragen. 166 Colofon en volgende maand Nieuwe producten en interes- sante wetenswaardigheden. Ceen tijd om zelf een dessert te maken? Kies dan een van de vele kant-en-klare toetjes. Het leukste speelgoed voor een gezellige sinterklaasdag. Op het Friese landgoed Laus- wolt kookt een Brabantse topkok. Marc van Gulick van 'De Heeren van Harinxma'. Jeannette en Betty van een bedrijfsrestaurant van Albert Heijn koken voor Clemens. Het lekkerste snoepgoed voor in de schoen. Of daarbuiten. Beroemd en uit het Spaanse Andalusie: serranoham. Alles over zondoorstoofde Spaanse wijnen. De meestgestelde vragen over wild en wildrecepten. Nooit meer salmonellarisico met gepasteuriseerde eieren. Drie recepten met dit veilige ei. Mike van Buiten is bezeten van marsepein. Hij heeft er een ware kunst van gemaakt. Alvast een voorproefje van het kerstassortiment. 148 Shopping Fraaie producten tegen aantrek keiijke kortingen. 153 Lijfstijl Innovaties, nieuws en tips uit de wereld van de lichaamsver- zorging. Alles over gezichtsverzorging. AllerHande met kerst. 24 Onverwacht vrienden op bezoek? Draai met deze assem- bleertips een uitnodigend buf- fetje in elkaar. Gei'mproviseerde sateetjes, stoombroodjes, vispakjes en tapas. 32 In dit gure jaargetijde gaat er niets boven een gezellige pan soep. Recepten voor stevige maaltijdsoepen, maar ook kant-en-klare soepen, voor wie wat minder tijd heeft. 41 Gezellig met z'n alien aan tafel het eten bereiden. Lekkere fonduerecepten en gourmettips. Maar ook tips voor de miniwok en snelle tafelgrillrecepten. 56 Wie zoet is, krijgt lekkers Koken met en voor kinderen. Stap-voor-staprecepten en tips voor de lekkerste sinterklaas- snacks. AllerHande 12-2003 5

Allerhande | 2003 | | pagina 5