1 - Gecombineerde huid Rijpere huid Acnehuid Vermoeide huid Wordt ook wel gemengde huid genoemd en is zowei droog als vet. Kin, neus en voorhoofd, ook wel de 'T-zone' genoemd, zijn vet, terwijl de wangen droog zijn. Verfris na het reinigen alleen de vette gedeeltes met lotion en behandel ze een tot tweemaal per week met een peeling. Ook bij dit huidtype liever geen make-up op basis van olie. Eenmaal per week een algen- of moddermasker helpt de vocht- en vethuishou- ding in balans te houden. De rijpere huid verliest het ver- mogen om talg aan te maken en dus vocht vast te houden. Ze is droger, slapper en heeft rimpels en/of pigmentvlekjes. Belangrijk- ste taak voor gezichtsverzorgers voor dit huidtype is de huid te hydrateren waardoor de elasti- citeit verbetert en rimpels minder zichtbaar worden. Vooral dagcremes met anti-oxidanten, vitamine E en UV-filters en voe- dende, herstellende nachtcremes zijn aanraders. Tip: gebruik geen heet of juist erg koud water bij de gezichts- reiniging en verzorg de huid heel zachtjes. Omdat pukkels vaak ontstaan door hormonale oorzaken, is er niet altijd iets aan te doen. Wel is het belangrijk van puistjes af te blijven en de huid goed schoon te houden zodat ze minder bevatte- lijk is voor ontstekingen. Gebruik daarvoor speciale, milde produc- ten die de porien openen en vuil en vet grondig verwijderen. Tip: de ultraviolette straien in zonlicht of van een zonnebank- kuurtje remmen het ontstaan van pukkels. Maar zon altijd met mate! Eigenlijk is dit geen huidtype, maar eerder de conditie waarin de huid zich bevindt. Te weinig slaap, stress, roken, alcohol en ongezond eten verouderen de huid sneller en veroorzaken een grauwe teint en meer rimpeltjes. Probeer de veroorzakers zo veel mogelijk te weren en sla de dage- lijkse huidverzorging - reinigen, beschermen en herstellen - nooit over. Kies voor hydraterende producten met antirimpel- ingredienten. Tip: meer bewegen, water drin- ken, fruit eten en rust nemen, geeft de huid een frissere uit- straling. AllerHande 12-2003 157

Allerhande | 2003 | | pagina 161