Druivensoorten Veel wijnen worden gemaakt om bij de maaltijd te schenken. In Nederland drinken wij ook 's avonds graag een glas. Om zomaar van te genieten. Spaanse wijnen zijn ideaal voor dat moment. De smaak staat op het etiket O WIJNADVIES Uit de schatkelder van In Spaanse rode wijnen regeert de tempranillodruif. Deze druif is niet uitgesproken fruitig. De kruidigheid van tempranillowijnen komt door de rijping op eikenhouten vaten. Die houtlagering is te herkennen aan de aroma's van vanille, kokos en soms ook speculaas- kruiden. Sommige wijnmakers mengen de tempranillo met andere druivensoorten. Met de garnacha voor meer kracht. de cabernet sauvignon voor meer body en fruitigheid en met witte druivensoorten om de wijn zonodig wat lichter te maken. Van Rioja's en Navarra's wordt wel gezegd dat je niet de druif proeft, maar de hand van de wijnmaker. Veel Spaanse wijnen rijpen op eikenhout. De grootte van het vat, de soort hout waarvan het vat is gemaakt en de tijd die de wijn in dat vat doorbrengt bei'nvloe- den de smaak van de wijn. Hoe langer de wijn contact heeft met het vat, des te zach- ter, ronder en kruidiger smaakt hij. In Spanje wordt de duur van die zogenaamde houtla gering op het etiket vermeld. Wie de termen kent, weet hoe de wijn ongeveer smaakt. H niet op vat gerijpt; frisse, fruitige wijn. Sea.1 jaar op vat en i jaar op fles gerijpt; fruitige smaak met aroma's van vanille. minstens 1 jaar op vat en 2 jaar op fles gerijpt; zachte, zwoele wijnen met de smaak van zoete vanille. minstens 2 jaar op vat en 3 jaar op fles gerijpt; wijnen met een rijpe, rijke smaak die zacht en vol overkomen. 104 AllerHande 12-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 108