De typische geur van serranoham ontstaat als het vet doordringt in het vlees Het woord serrano komt van Sierra, dat bergketen betekent Priem De neus van Jose-Maria bepaalt of de ham aan de vereiste kwaliteit voldoet. Navidul importeert varkens uit landen als Neder- land, maar voor serranoham worden alleen Spaanse varkens gebruikt. AllerHancSe 12 2003 97 'Hier, ruik maar,' zegt hij. Dat ruikt goed. 'En?', vraagt hij. Jose-Maria vat de woorden 'niet slecht' zwaar op. 'Niet slecht?', zegt hij en naarstig gaat hij op zoek naar een fout exemplaar. 'Hier, ruik deze maar,' maar hij hoeft de priem niet eens dichterbij te brengen. Wat een lucht. Ais een beeld- houwer snijdt Jose-Maria de ham met een vlijmscherpe cu- chillo jamonero. 'Serranoham eet je met familie en vrienden. Ik heb thuis een hele ham han- gen en in de weekends gaat het hard,' zegt Juan-Luis. Ik word een beetje rillerig, door de randjes vet. 'Ook opeten!,' zegt Andres. 'De smaak en de geur zitten in het vet. Dat moet je gewoon even leren eten. Het is nog gezond ook.' C» opbouwend. Als dan in de herfst de temperatuur omlaag ging, kwamen de hammen weer tot rust. Op z'n vroegst na een jaar was de ham klaar om gegeten te worden. Trujillo is de vestigingsplaats van Navidul, de leverancier van serranoham aan Albert Heijn. In een grote loods bootst het bedrijf de klimatologische om- standigheden uit de vroegere sierra's na. Buiten is het 38°C maar binnen lopen we te ver- nikkelen in de ruimte waar de hammen binnenkomen. Voordat ze voor een paar dagen in de pekel verdwijnen, wordt het vet ontbloot in een voor serranoham karakte- ristieke V-vorm. De messen zijn scherp. De slagers be- schermen hun lichaam met keukenschorten van metaal, een soort malienkolders. Hand- schoenen zijn van hetzelfde materiaal gemaakt. 'Als er meer dan twee centime ter vet aan de bil zit, kunnen we de ham langer op smaak laten komen. Gewone ham hangt tien tot twaalf maanden, de Gran Seleccion achttien maanden,' zegt manager An dres Ripoll. In de eerste droog- ruimte is het lente. De ham men hangen er fris bij. Er valt weinig te ruiken. Een gang ver- der stappen we de zomer in. De hammen zweten en druipen als badgasten en er komt ons een heerlijke geur tegemoet. De hammen worden vol en diep van kleur. 'De geur ontstaat als het vet doordringt in het vlees,' zegt Andres. Hij wijst op een ham. 'Zie je die marmerstructuur in het vlees? Als je dat ziet, weet je dat de ham perfect is. De hele ham.' Even verderop is het herfst. De hammen mogen tot rust komen. Hier vindt een selectie plaats. De hammen met voldoende vet gaan nog eens de zomer in. Keurmeester Jose-Maria steekt met een priem in de gerijpte hammen en haalt hem langs zijn neus.

Allerhande | 2003 | | pagina 101