O DE OORSPRONG De appeltaart is een van oorsprong Nederlandse taart. In zestiende-eeuwse kookboeken zijn al recepten te vinden. De taartenbakkers van Albert Heijn creeerden in 1997 een appeltaart volgens grootmoeders recept, met succes. Wat is het geheim? Oma's APPELTAART De appelschijfjes voor de vulling worden elke dag vers aangeleverd. n elke familie is er wel een tante of oma die een appel- taartreputatie geniet. Er zijn zelfs vaders die in de keuken twee linkerhanden hebben, maar wel een overheerlijke ap peltaart uit de oven kunnen to- veren. Met appeltaarten is ook al generaties lang geoefend. In zestiende-eeuwse kookboeken stonden al recepten voor een appeltaart. Dat ging ongeveer zo: Maeckt u Deech/capt u Ap- pelen cleyn/doetse dan in een Schotel/stroeyter wel Suycker/ Canneel en Ghynebeer op/met wat roofwaters/mengelet wel tsamen onder de Appelen/ leght dese spijse in u Deech Zo'n kookboek werd waar- schijnlijk alleen gebruikt in welgestelde kringen. Een een- voudige boer of timmerman kon zich zo'n boek niet permit- teren. Als ze al konden lezen, want de meeste mensen in die tijd waren ongeletterd. Gegeten werden appeltaarten in die tijd wel door jan en alle- man. In de Middeleeuwen wa ren de (religieuze) eetregels veel strenger dan tegenwoor- dig. In de vastentijd, aan het eind van de winter, aten de mensen veertig dagen lang geen vlees, zuivel en eieren. Wel mochten ze vis, granen, groenten en vruchten eten. Groenten waren er in de win ter nauwelijks, appels wel. En zo werd de appeltaart een voedzaam alternatief voor vis in de vastentijd. In Belgie bak- ten ze in die tijd zelfs appel taarten in de vorm van een vis. Valse vis of nepvis werden die genoemd. 'Wat het recept is van oma? We hebben allemaal een ►- In kartonnen bakjes wordt laag voor laag het taartje gecomponeerd. De productie begint bij het mengen van het deeg. 98 AllerHande 11-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 98