Van sh De geschiedenis van wijn bij Albert Heijn Moeilijk voor te stellen, maar voor de start van AllerHande waren nog maar weinig mensen bekend met de wijnen uit Chili, Australie of Zuid-Afrika. Sherry was een populair drankje bij vrouwen en ook de literpakken en de drieliter-mandflessen wijn waren hip. Een verhaal over wijn bij Albert Heijn, toen en nu. Drieliter-mandflessen Pas eind jaren '90 maakten Europese wijnen een comback Nieuwe wereld Verdieping en trends f R'* NDY ROSE Supermarkten deden in de jaren vijftig niet aan wijn. Misschien dat het daarom stormliep toen Albert Heijn het Genootschap voor vrienden van de goede wijn oprichtte. De club bestaat nog steeds, maar met meer belangstelling voor bijzondere wijnen en nieuwe landen en streken, zoals hij ook in de beginjaren een voortrekkersrol vervulde (zie ook www.ah.nl). In 1965 kwamen in het schap klassiekers te liggen als de literpakken Pinard en Vin du Patron (vin de table). Ook waren er Rioja en drieliter- mandflessen Chianti. Bijzonder in die tijd waren de Liebfrau- milch, de Rose d'Anjou en een verdwaalde Cotes du Rhone. In de tweede helft van de jaren zestig vond de introductie van sherry plaats. Een chique en trendy drankje, vooral in trek bij vrouwen. Albert Heijn had zelfs een eigen bodega in Spanje. Sherry bleef gewild tot in de jaren tachtig. Tegenwoor- dig staan er sherry's in het schap waarin je de buitenlucht van Andalusie proeft, zoals de Fino en de Manzanilla. In dezelfde tijd breidde Albert Heijn het assortiment uit met Europese wijnen. Wijn werd niet langer alleen maar aange- duid met rood, wit of rose en kwam niet slechts uit Frank- rijk. En voorzover de wijnen wel uit Frankrijk kwamen, werden ze ingedeeld naar streek. Chateauneuf du Pape kwam in het schap te staan naast wijnen uit de Bordeaux. Eind jaren zeventig kwamen wijnlanden buiten Europa in beeld. In 1978 Amerika, in 1980 Australie en Argentinie. In 1985 introduceerde Albert Heijn de AH Huiswijn. Weg Pinard, weg Patron. Eerst zo'n tien huiswijnen, later de huis- wijnen per land en zelfs per streek, verkrijgbaar in liter- en 0,25-literflessen. In de jaren negentig gingen Nederlanders steeds meer wijn drinken. Een op de twee fles- sen bleef Frans, de groei zat voornamelijk in wijnen uit de nieuwe wereld. Er was zelfs een ware hausse aan wijnen uit Chili (1992), Zuid-Afrika (1994), Australie (1995) en Ma- rokko (2000). De ronde en fruitige smaak en de makke- lijke stijl van de nieuwe wijnen vielen in de smaak, waar Euro pese wijnen vaak traditioneel waren. Zwaarder ook. Pas eind jaren negentig maakten Euro pese wijnen een comeback met toegankelijke soorten. De laatste jaren zijn jaren van verdieping. Klanten willen van alles weten over een wijn: waar komt hij vandaan, hoe smaakt hij, wat eet je erbij? AllerHande vertelt over wijn- huizen, de laatste trends en vinologen. Tegenwoordig is rose weer hip. De aloude Rose d'Anjou staat nog in het schap, maar intus- sen zijn er in de zomermaan- den ruim dertig roses in het assortiment. Ook sherry is weer helemaal terug. O AllerHande 11-2003 93

Allerhande | 2003 | | pagina 93