20 jaar Koken met AllerHande Wat de boer niet kent dat eet hij niet. Een oer- Hollands gezegde dat bij AllerHande niet opgaat. Uit mediterrane landen haalde Albert Heijn olijven, tapenade, bruschetta, anti- pasti. Uit het oosten sojasaus, vissaus en chilisaus om de ge- rechten die we op hoog vuur in een wok roerbakken op smaak te brengen. Het oosten Mediterraan In tachtig procent van de huishoudens staat een wok, wokken is synoniem geworden voor gezond bakken. WERELDkeukens Twintig jaar geleden at de boer veel min der wat hij niet kende. Door onze koloni- ale banden met Nederlands-Indie wisten we de ingredienten voor een Indische rijsttafel in het schap van Albert Heijn nog wel te vinden, maar over het algemeen werd elle- boogjesmacaroni als iets exotisch ervaren. Oosters koken anno nu is snel, gemakkelijk en gezond. In tachtig procent van de huis- houdens staat een wok en wokken is syno- niem geworden voor gezond bak- ken. Lassie, de toverrijst die alleen in Nederland bestond, kreeg concurrentie van oor- spronkelijke varianten met meer smaak zoals basmati- en pandanrijst. AllerHande maakte met themanummers de tijd rijp voor India, Japan en Thailand. De internationalisering begon met de ont- dekking van de mediterrane keuken. Uit het onderzoek 'Hoe eet Nederland?' (zie pag. 22) blijkt dat de Italiaanse maaltijd bij meer dan de helft van de huishoudens favoriet is. Ook de tapastrend verhuisde van restaurant naar eigen keuken. De laatste ontwikkeling is de opkomst van de Noord-Afrikaanse keu ken. Ruim baan voor de couscous!

Allerhande | 2003 | | pagina 73